Tag Archives: Роберт Фицо

Фицо отпуштен од болницата ќе закрепнува дома

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој пред две седмици беше ранет во атентат, отпуштен е во четвртокот од болницата во Банска Бистрица каде што беше хоспитализиран по неколкукратното ранување од пиштол од непосредна близина и ќе го продолжи закрепнувањето во својот дом во главниот град Братислава. Пренесувајќи ја информацијата, словачките медиуми потсетуваат дека врз Фицо беше изведен обид за негова ликвидација ...

Read More »

Владата на Словачка објави: Фицо е во животна опасност (ВИДЕО)

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, денеска бил застрелан во Хандлова каде што се одржувала седницата на владата. Според првичните информации, Фицо по седницата излегол пред Домот на културата каде што ги поздравувал луѓето и во тој момент се слушнале истрели, јавува „Гардијан“. Според информациите, премиерот бил застрелан со неколку истрели во градите и стомакот. На социјалните мрежи се појави видео ...

Read More »