Tag Archives: сали бериша

Судот во Тирана одлучи дека партискиот печат и логото му припаѓаат на крилото на Бериша

Печатот и логото на најголемата опозициска сила, Демократската партија, му припаѓаат на крилото на Сали Бериша „Иницијатива за обнова на ДП“, одлучи Апелацискиот суд во Тирана, по ова прашање кое повеќе од две години ја мачи партијата, која ја преживува најдлабоката криза до сега. Во судскиот регистар како лидер на партијата фигурира Љуљзим Баша, кој со партиското лого и печат ...

Read More »

Сали Бериша им ја честита победата на Мицкоски и Гордана Сиљановска Давкова

Лидерот на опозициската Демократска партија на Албанија и поранешен премиер, Сали Бериша синоќа упати честитка до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со која му ја честита изборната победа во Македонија и нагласува дека станува збор за сестрински партии. Честитка упати и до Гордана Сиљановска Давкова за нејзиниот избор за претседателка на Македонија. Во честитката Бериша вели: „Победи ВМРО! Почитувани пријатели, ...

Read More »

Судот во Тирана му го продолжи куќниот притвор на Сали Бериша

Специјалниот апелациски суд во Тирана денеска ја потврди одлуката за продолжување на куќниот притвор на поранешниот премиер, Сали Бериша. Одлуката ја донела судијката Иљирјана Олдаши со која притворот е продолжен од 30 декември. По одлуката на Апелација, адвокатот на поранешниот премиер Генц Ѓокутај изјави дека одбраната ќе се жали до Врховниот суд, објави „Албаниан дејли њуз“. Поранешниот премиер Сали Бериша ...

Read More »

Собранието му го укина имунитетот на Бериша, се отвора патот за негово апсење

Собранието на Албанија денеска го одобри барањето на обвинителството за одземање на имунитетот на поранешниот премиер на земјата и лидер на Демократската партија, Сали Бериша. Собранието за само неколку минути го изгласа барањето на Специјалното обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, со поддршка од 75 од вкупно 140 пратеници, пишува „Albanijan post“. Бериша одбил да ...

Read More »

Бериша најави масовен антивладин протест на 11 февруари

На 11 февруари во 12 часот ќе биде означен почетокот на најмоќната револуција која Албанија ја познавала во својата историја, изјави лидерот на побројното крило на албанските опозициски демократи, Сали Бериша, најавувајќи одржување на масовен национален протест. На 11 февруари, Албанија ќе маршира кон Тирана, каде ќе бидат преполни плоштадите и улиците, на национален протест каков што во земјата никогаш ...

Read More »

Поранешниот претседател и експремиер Сали Бериша непожелен и за Велика Британија

Поранешниот албански претседател и експремиер, Сали Бериша, по информациите, дека Велика Британија ќе прогласува непожелни личности во Албанија, за медиумите потврди дека неговото име е на списокот на лица санкционирани од британската влада. Бериша го прочита писмото добиено од британскиот министер за внатрешни работи, кој му забранува влез во Британија, притоа откривајќи ги и причините за ваквата одлука.  Неколку часа откако ...

Read More »

Бериша: На 7 јули се отвора сезоната на протести за соборување на Рама

Поранешниот албански претседател, експремиер и актуелен лидер на крилото за обнова на албанската опозициска Демократска партија, Сали Бериша, соопшти дека протестот свикан од негова страна, ќе се одржи под мотото „Албанија во опасност – Не вели што ми треба мене?“. Бериша рече дека со протестот на 7 јули се отвора сезоната на протести кои се неопходност за соборување на монистичкиот ...

Read More »

Бериша доби противкандидат за лидерската функција

Официјално, Ибсен Елези ќе биде единствениот противкандидат на историскиот лидер Сали Бериша, во трката за функцијата претседател на Демократската партија, избор што го спроведуваат приврзаниците на Бериша. Во трката за претседател на ПД формулар доставија двајца кандидати, Сали Бериша и Ибсен Елези. Документите Елези ги достави до изборна комисија пред два дена, бидејќи во сабота, 7 мај, беше крајниот рок ...

Read More »

Бериша нема да поддржи кандидат на социјалистите за претседател на државата

Поранешниот албански претседател, експремиер и актуелен пратеник, демократот Сали Бериша, одговарајќи на новинарско прашање рече дека нема да поддржи кандидат за нов шеф на државата, доколку биде предложен од владејачката социјалистичка партија (ПС). Не се занимавам со предлозите на Рама, ние се занимаваме со вистинските работи, а не со озборувања. Ние никако нема да гласаме за кандидат на Рама. Да ...

Read More »

Бериша: Демократска партија има потреба од обединување

По добиената правна битка во судот во Тирана, со која крилото што го предводи е легитмен претставник на Демократската партија и најавата да ја обедини истата, Сали Бериша нема намера да губи време, туку ја започна работата за обединување на демократите. Тој денеска беше во северниот град Тепелена каде ја истакна огромната важност партијата да се обедини за да ги ...

Read More »