Tag Archives: Сергеј Шојгу

Шојгу: Русија ќе продолжи да ја развива нуклеарната тријада

Русија ќе продолжи да развива стратешки нуклеарни сили бидејќи тоа е главниот гарант на нејзиниот суверенитет и интегритет, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу. Шојгу на состанокот на воениот самит рече дека Русија ќе продолжи да ја развива нуклеарната тријада и да ја задржи својата борбена готовност, пренесува „Интерфакс“. Според официјалните податоци, руската нуклеарна тријада вклучува стратешки ракетни ...

Read More »

Шојгу најави повлекување од Херсон (ВИДЕО)

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, им нареди на московските трупи да се повлечат од градот Херсон во јужна Украина кон кој украинските сили напредуваат со недели. „Почнете да ги повлекувате војниците“, рече Шојгу за време на телевизискиот состанок со рускиот командант во Украина, Сергеј Суровикин, кој рече дека предложил тешка одлука за повлекување од Херсон и поставување одбрана на ...

Read More »