Tag Archives: северна кореја

Северна Кореја го изврши деветтиот ракетен тест годинава

САД и соседните земји на Северна Кореја денеска осудија лансирање на сомнителна балистичка ракета од страна на Пјонгјанг, во услови кога се случува забрзана серија тестови на оружје, прекин на преговорите за денуклеаризација и претседателски избори во Јужна Кореја. Јапонскиот министер за одбрана Нобуо Киши рече дека денешното лансирањето на ракетата кон морето источно од Корејскиот Полуостров „не е нешто ...

Read More »

Ким Џонг Ун претстави нова балистичка ракета: „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“ (ВИДЕО)

Северна Кореја го покажа новиот вид балистичка ракета, која државните медиуми ја опишаа како „најмоќното оружје на светот“. Во присуство на лидерот Ким Џонг-ун беше прикажано лансирање на неколку ракети од подморницата беа објавија државните медиуми. Вистинските можности на ова оружје остануваат нејасни, бидејќи сè уште не е познато дека тестирањето воопшто е спроведено. Промоцијата на ова оружје се случи неколку дена пред инаугурацијата ...

Read More »

Разрешувања во раководството на военото разузнавање на Северна Кореја

Шефот на военото разузнавање на армијата на Северна Кореја е сменет без образложение, кусо време после мистериозното дваесетдневно исчезнување на лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун. Покрај шефот на воените разузнавачи, сменет е и шефот на обезбедувањето на Ким, Јун Џонг Рин. Севернокорејската воена разузнавачка служба е еден од клучните столбови на власта и западот ја смета за одговорна за многу ...

Read More »

Медиуми објавуваат дека починал Ким Јонг Ун

Северникорејскиот лидер Ким Џонг Ун, се шпекулира дека е мртов, според медиумите во Хонг Конг, додека едно јапонско списание известува дека водачот на Северна Кореја е во „вегетативна состојба“, откако бил подложен на операција на срцето. Заменик директорот HKSTV Hong Kong Satellite Television, телевизиска мрежа поддржана од Пекинг во Хонг Конг, тврди дека Ким е мртов, наведувајќи „многу цврст извор“. ...

Read More »

Северна Кореја отвори нов ски центар

Вакво нешто не гледаме секогаш, водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун отвори нов скијачки центар во Јангдок фалејќи ја војската чија посветена работа ги води луѓето кон модерната цивилизација. Лидерот Ким ја пресече лентата на отворањето на овој зимски рекративен скијачки и спа центар, чија цел беше да ужива, како што рече, високо ниво на цивилизација во социјализмот. Тој, ...

Read More »

Лавров се сретна со Ким Џонг Ун во Пјонгјанг (ВИДЕО)

  Севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун го прими шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во својата резиденција во Пјонгјанг. Се очекува тие да разговараат за проблемите на Корејскиот Полуостров. Лавров е првиот претставник на Русија кој се сретнува со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, пренесуваат руските медиуми. „Дури и ако одделни Руси од администрацијата се виделе со Ким Џонг Ун, ...

Read More »

ОН со нови санкции за Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединети нации синоќа едногласно усвои резолуција за проширување на санкциите кон Северна Кореја. Санкции ќе бидат воведени против 14 севернокорејски претставници и четири компании, на кои им е воведена забрана за патување и замрзнување на средства.  

Read More »

Кина потроши 350 милиони долари на мост кој завршува во пустина

  Кинеската влада инвестираше 350 милиони долари во мост кој ја поврзува со Северна Кореја. Мостот на New Yalu River беше предвидено дневно да превезува по 20.000 автомобили и да служи за трговска и патничка размена со Северна Кореја, но иако првично требаше да се пушти во употреба во 2014-та година проектот е целосно прекинат. Тоа што најмногу разочарува е ...

Read More »

Северна Кореја ќе реагира при провокација од САД

  Северна Кореја ќе реагира при најмала провокација од страна на САД, изјави денеска севернокорејскиот амбасадор во Русија. Ова предупредување беше упатено во момент во кој Вашингтон објави дека го засилува воениот капацитет по истрелување на севернокорејската ракета, пренесоа агенциите и Франс прес. „Нашата армија веќе изјави дека во случај и на најмала провокација од страна на САД за време ...

Read More »