Медиуми објавуваат дека починал Ким Јонг Ун

Северникорејскиот лидер Ким Џонг Ун, се шпекулира дека е мртов, според медиумите во Хонг Конг, додека едно јапонско списание известува дека водачот на Северна Кореја е во „вегетативна состојба“, откако бил подложен на операција на срцето.

Заменик директорот HKSTV Hong Kong Satellite Television, телевизиска мрежа поддржана од Пекинг во Хонг Конг, тврди дека Ким е мртов, наведувајќи „многу цврст извор“. Нивниот пост на кинеската апликација за пораки „Веибо“ е широко споделена на социјалните медиуми, се вели во извештајот во „Интернационален бизнис тајмс“.

Другите непотврдени извештаи, припишани на високи партиски извори во Пекинг, соопштија дека операцијата за вметнување на стент тргнала наопаку, бидејќи на хирургот многу му се треселе рацете, пишува Њујорк Пост. Операцијата била извршена на почетокот на овој месец, а американските медиуми , по официјални непотврдените извештаи за смртта на Ким , веќе објавуваат написи за негов можен наследник.

Advertisement