Tag Archives: валона

Редок вид ајкула уловена во водите на Јонско Море кај Валона

Овој вид ајкула е многу редок во водите на Јонско Море. Нејзината појава во близина на Валонскиот залив е поради климатските промени, велат рибарите. Во мрежите на албанските рибари во последните две години уловени се над десеттина ајкули, сите на оддалеченост од неколку милји од морскиот брег. Тежината на уловените ајкули се движи од 100 до 400 килограми, а месото ...

Read More »

Делфините им приредија спектакл на туристите кај Валона (ВИДЕО)

Во месноста Карабурун, кај Валона, неколку делфини приредија вистински спектакал за туристите, нешто што не се доживува секој ден. Во видеото кое го објави тиранската телевизја „Ора њуз“, се гледа како делфините ги покажуваат своите маневри, скокајќи пред туристите кои пловат со брод. Токму ова видео, премиерот Еди Рама го избра да посака добро угро и успешен месец. Добро утро. ...

Read More »

Уапсен убиецот во Валона на 8 роднини (ВИДЕО)

Албанската полиција соопшти дека уапсила маж обвинет дека убил осум членови од своето семејство од засега непознати причини. Уапсен е Ридвај Зикај (24) од селото Ресулај, Валона а обвинет е дека го убил својот дедо, вујко, неговата сопруга и двата сина, како и други членови на семејството. Полицијата го пронашла и калашниковот користен за убиствата. На Зикај му се заканува ...

Read More »

Масакр кај Валона, убиени 8 лица (ВИДЕО)

Вистински масакр попладнево се случил во селото Ресулај,  Валона, cпоред првичните информации 24 годишниот Ридван Зукај, наводно поради нерасчистени проблеми околу имотот убил осум роднини. Осомничениот Ридван Зукај најнапред влегол во куќата на своите баба и дедо вооружен со автоматска пушка, калашников и ги застрелал. Заедно со нив убил уште две други лица од семејството на чичко му. Како што јавуваат медиумите, ...

Read More »

Редок вид желка во мрежите на рибарите во Валона

Редок вид желка,со своите мрежи уловија рибари од приморскиот град Орикум, кај Валона. Станува збор за морска желка од загрозениот вид  „Карета“,стара 45 години, тешка 40 килограми. На телото нема никакви повреди и по евидентирањето од страна на стручни лица вратена е во водите на Јонско Море. Рибарите потврдуваат дека во заливот на Валона, во водите на Јонско Море, биле ...

Read More »

Полиција заплени 671 килограми марихуана во Валона

Полиција од приморскиот град Валона, кај заливот Карабурун, денска спречи обид за шверц на голема количина марихуана. Во акцијата реализирана во соработка со единицата Делта форца, запленети се 671 килограми марихуана и 200 литри бензин, чија крајна дестинација требало да биде Италија. – Уапсено е лицето Бенардо Нежај(29) од Орикум,откако кај месноста „ депото на Валанидин“ открина беше количина од ...

Read More »

Редок вид риба уловија рибарите во Валона

Редок вид риба, уловија рибари од Валона, рибата е од видот „Ruvetus“. Овој вид риба живее во поголема длабочина, но климатските промени условија тие да го сменат своето живеалиште.Се смета за редок вид риба,тешка беше 50 килограми, а долга два метра. Во заливот на Валона, во водите на Јонско Море, биле уловени и други риби од редок вид, како и ...

Read More »

Положбата на Македонците во Албанија  

Македонците во Република Албанија ги има во четири етнички области: Голо Брдо, Мала Преспа, Гора, Врбник, како и во најголемите градови како Тирана, Елбасан, Драч, Корча, Билишта, Подградец, Скадар, Кукс, Берат, Либражд, Валона, Фиер, Патос. Голо Брдо има 21 села и тоа: Студено, Стеблево, Требиште, Врница, Мало Острени (Малестрени), Големо Острени, Клење, Пасинки, Владимерица, Ѓиноец, Окштун, Којовци, Лешничани, Радоешта, Себиште, Смолник, ...

Read More »

Над 9 тони марихуана од Албанија запленети во Грција

Грчките власти во текот на 2017 година заплениле повеќе од 9,3 тони марихуана, која била произведена во Албанија. Дрогата била запленета при обидите да биде внесена во Грција. Албанската телевизија „Топ ченл“, која се повикува на грчки полициски извори, информира дека од година на година расте количината албанска дрога што се запленува во Грција. Според податоци на грчката полиција, во ...

Read More »

Рибари уловиле воена мина тешка над половина тон во Валона

Рибарите во близина на островот Сазан кај Валона „уловиле“ воена мина останата од Втората светска војна, тешка околу 600 килограми, мината од водите на Јонското Море се нашла во мрежите на рибарите, а тие изјавиле дека истата била на длабочина од околу 160 метри. Риболовците ја информирале полицијата, која потоа мината ја траспортирала кај воената база во близина на Зврнец. ...

Read More »