Tag Archives: Виктор Орбан

Орбан: На ​​ЕУ и треба секој цент

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека војната во Украина не може да се запре со „мировен план“ и чекање нешто да се случи. „Прво, мора да има итен и безусловен прекин на огнот“, нагласи Орбан на конзервативниот фестивал Транзит во унгарското село Тихани. „Првата грешка на Европа беше глобализацијата на оваа војна. Единствената земја која на денот на избувнувањето на ...

Read More »

Орбан: Унгарците сакаат распуштање на Европскиот парламент

Унгарскиот премиер Виктор Орбан кажа дека Унгарците би сакале Европскиот парламент во сегашниот состав да биде распуштен поради актуелниот скандал со корупцијата. Тој, на годишната меѓународна конференција за медиуми во Будимпешта изјави дека кредибилитетот на таа институција е доведен во прашање и дека го поддржува укинувањето на тоа тело какво што е во моментов, пренесува Асошиејтед прес. „Степенот до кој ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта на средба со Виктор Орбан премиерот на Унгарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф.др. Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски денес во посета на Будимпешта оствари средба со премиерот на Унгарија и претседател на сестринската партија ФИДЕС, Виктор Орбан. На средбата се разговараше за ЕУ интеграциите на Македонија. Претседателот Мицкоски го истакна ставовот на ВМРО-ДПМНЕ и на македонскиот народ дека интеграцијата е неопходна, но таа да биде достоинствена и ...

Read More »

Орбан: ЕУ сама си пукаше во гради со непромислени санкции против Русија

Унгарскиот премиер наведува дека, иако на Украина и е потребна помош, европските лидери треба да ја преиспитаат својата стратегија бидејќи санкциите и нанесоа голема штета на европската економија, притоа не ја ослабнаа Русија ниту пак повеќемесечната војна не ја доближуваат до решение. Европската унија си пукаше во гради со непромислени економски санкции против Русија поради нападот врз Украина, кои, доколку ...

Read More »

Убедлив триумф на Виктор Орбан на изборите во Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан доби уште еден мандат. Резултатите покажуваат дека Орбан е апсолутен победник со 2/3 од пратеничките места во Собранието. Коалицијата предводена од евроскептикот Орбан обезбеди 53 отсто или 135 пратенички места, додека неговиот противкандидат Петер Марки-Зај со коалицијата „Обединети за Унгарија“ обезбеди 35 отсто или 56 места. Во своето прво појавување по изборниот резултат, Орбан рече дека ...

Read More »

Виктор Орбан реизбран за лидер на Фидес

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска беше реизбран за лидер на владејачката партија Фидес на 29-от конгрес на партијата во Будимпешта. Орбан е избран со 1.061 глас „за“, јави МТИ. Тој рече дека Унгарија нема да ја напушти Европската унија, но дека ќе се спротивстави на обидите на Брисел да го наруши нејзиниот суверенитет, пренесе Ројтерс. По комунистичката бирократија… не сакаме нови ...

Read More »

Мета се сретна со Орбан: Заложба за унапредување на економските на одличното ниво на политичките односи

Во рамки на официјалната посета на Унгарија, албанскиот претседател, Илир Мета остварил средба и со премиерот Виктор Орбан. Како што информираа од неговиот кабинет, Мета изразил благодарност до премиерот Орбан за значајната и безрезервна поддршка што и ја дава на Албанија за отворање на преговорите за членство со Европската унија. Откако ја високо ја оцени заложбата на Владата на премиерот ...

Read More »

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги обвини лидерите на ЕУ дека се однесуваат како „колонијалисти“

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги обвини лидерите на ЕУ дека се однесуваат како „колонијалисти“ кога го критикуваат спорниот унгарски закон кој сметаат дека ги ограничува правата на ЛГБТ лицата во таа земја. Лидерите на Европската Унија го критикуваа Орбан поради тој закон на самитот во Брисел минатата недела, а холандскиот премиер Марк Руте кажа дека Унгарија треба или да ги ...

Read More »

Унгарија силно и непоколебливо го поддржува членството на Албанија во ЕУ

Унгарија силно и непоколебливо го поддржува членството на Албанија во големото европско семејство. Тоа е во интерес на сите страни, изјавил унгарскиот премиер Виктор Орбан на попладневната заедничката прес-конференција со албанскиот колега Еди Рама, кој од вчера се наоѓа во посета на Унгарија. Сакам да ве запознам со премиерот на Албанија, кој е голем пријател на Унгарија. Тој победи на ...

Read More »

Орбан, Моравјецки и Салвини ги удрија темелите на нов сојуз

Премиерите на Унгарија и Полска, заедно со лидерот на италијанската партија Лига, поставија нови темели на сојузот на конзервативната десница во Европа, но тие не спомнаа дали тоа ќе доведе до промени во политичките групи во Европскиот парламент . Во исто време, Лондонската школа за економија објави извештај во кој проценува дека крајно десничарските европратеници делат премногу разлики за да ...

Read More »