Tag Archives: ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе избере кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избере претседателски кандидат од деветмината кои се пријавија на огласот. Изборот ќе го направат вкупно 551 делегат пријавени на партискиот конгрес. Кандидатите меѓу кои ќе избираат се: Влатко Ѓорчев, правник, пратеник во Собранието на Република Македонија и член на  Извршен Комитет  на ВМРО-ДПМНЕ. Гордана Силјановска Давкова, редовен професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ ...

Read More »

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Собранието и излегоа на протест

ВМРО-ДПМНЕ се приклучи на граѓанскиот протест пред Собрание против насилните уставни измени и самиот протест е реакција на насилната акција на власта за носење на уставните измени, и самиот собир ВМРО-ДПМНЕ нема да го злоупотреби во тесно партиски цели. И покрај уфрлените елементи кои сакаат да го дефокусираат самиот протест граѓаните покажаа достоинство и не подлегнаа на поединечните провокации. Тоа ...

Read More »

Честитка по повод празникот Рожденство Христово Божик од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик Дозволете ми од мое и од име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам лично, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво како и на сите православни верници да им го ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ го напушти Собранието уставните измени нелегитимни

ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ нема да учествуваат во понатамошните фази на процесот за измени на УставотВрз основа на одлука на Извршиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ и на заеднички заклучок на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ одлучивме да не учествуваме во понатамошните фази на процесот кој што е повеќе фарса, ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со претседателот на албанското Собрание 

  Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Никола Мицевски оствари средба со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Мицкоски и Ручи ја констатираа добрата соработка помеѓу двете држави и двата народи. На средбата беше констатирано дека иднината на  регионот е во ЕУ и НАТО, но и со целосна посветеност во ...

Read More »

Мицкоски: Со денешниот протест почнуваме сеопшта револуција против погрешното владеење

Интегрален текст од обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Добро вечер Македонијо! Добро вечер Република Македонијо! Ви благодарам на сите што дојдовте, добро вечер браќа и сестри, добро вечер сограѓани, добровечер сопатници. Од денеска почнуваме до крај, а крајот ќе биде кога ќе падне Зоран Заев и нема назад. И нема назад додека не падне и затоа едно големо ...

Read More »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на улица

Интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, за порталот Република. Првиот протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во среда – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Република. Тој најавува дека собирот ќе започне пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ до Владата на Република Македонија. Потоа ќе биле организирани протести и во другите градови на Македонија. Мицкоски вели, чекор по чекор ...

Read More »

Екслузивно: Полицијата потврди Никола Груевски преку Албанија се упатил во Црна Гора

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО–ДПМНЕ актуелен пратеник Никола Груевски преку Албанија се упатил во Црна Гора. Албанската полиција потврдува дека тој ја напуштил Албанија во неделата вечер на 11-ти ноември во 19:11часот во дипломатско возилото со регистарска табличка CD1013A преку граничниот премин Хани Хоти во Црна Гора. Тој патувал со автомобил од Унгарската амбасада во Тирана во кој покрај возачот ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски заедно со лидер на Демократската партија на Албанија, Баша на конгрес

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со Љуљзим Баша лидер на Демократската партија на Албанија во Самитот на Европската народна партија. Убеден сум дека ќе имаме интересни дискусии за иднината на десницата во Европа и дека ќе го избереме најдобриот кандидат за претседател на Европската комисија. Со колегата од Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша имавме можност да размениме мислења околу ...

Read More »

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ на Конгрес на ЕПП во Хелсинки

  Политичкото Собрание на Европска Народна Партија попладнево стартуваше Конгресот на ЕНП во Хелсинки. Политичкото Собрание го води Жозеф Дол кој што воедно е и Претседател на Европска Народна Партија. Денес делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Потпретседателот Александар Николоски, Секретарот за меѓународна политика Влатко Ѓорчев и советникот за меѓународна политика на Претседателот, Тимчо Муцунски учествува ...

Read More »