Tag Archives: ВМРО-ДПМНЕ

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ на Конгрес на ЦДУ во Лајпциг

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски денес (22.11.19) заедно со потпретседателот Александар Николоски, членот на Извршниот Комитет Владимир Ѓорчев и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ја продолжуваат својата меѓународна активност присуствувајќи на Конгресот на Германската владејачка сестринска партија ЦДУ кој се одржува во Лајпциг. Ќе бидат остварени и повеќе билатерални средби како што е со  Јохан Вадефул – ...

Read More »

Димовски: Бугарија да му се извини на Македонскиот народ за сите страдања и угнетувањето 

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Димовски  преку својот Фејсбук статус пишува дека Бугарија треба да му се извини на Македонскиот народ за сите страдања и угнетувањето кои и ги причинила во минатото. Господине Борисов, историјата (барем од последните три века) е наука која се базира на факти и записи кои ги составиле луѓето кои живееле во тоа време. ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски освари средба со лидер на Демократската партија на Албанија, Баша 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски освари средба со Љуљзим Баша лидер на Демократската партија на Албанија во рамки на самитот на Европската народна партија во Загреб. Разменивме искуства, размислувања и погледи за иднината на нашите земји и регионот. Пред нас имаме тешка задача за надминување на предизвиците и обнова која треба да донесе поубав живот на сите граѓани. – напиша на својот Фејсбук ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија и амбасадорот на Финска

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која и амбасадорот на Република Финска, Кимо Лахдевирта. На средбите се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, проблемите со кои се соочува државата, но и за претстојните парламентарни избори во Република Македонија. Мицкоски на средбата со шефот ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со претставници на организацијата Македонија 2025

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со средба со Мајк Зафировски, Никица Мојсовска, Џон Битов, Вера Ставров и Крис Павловски, претставници од организацијата „Македонија 2025“, организација од дијаспората која се залага за економски развој на Република Македонија и има блиски релации со бизнис заедницата. Заедно со успешни Македонци од дијаспората ќе ја развиваме Македонија економски и ќе ја придвижиме економијата ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски формираше тим на соработници од врвни професионалци

Македонија живее тешко секојдневие, народот живее сиромашно, со проблеми и систем кој не функционира. Животот во Македонија е полн со неправди, сиромаштија и несигурност. Се нема концепт и визија, се нема план, но затоа криминал и корупција се насекаде околу нас. Целта на оваа октопод влада е како да украдат денар повеќе, како да се збогатат… Затоа излеговме на терен, ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р. Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и потпретседателот Владо Мисајловски денес оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија. На средбата беше разгледана моменталната општествено – политичка ситуација во државата, зголемениот криминал и корупција, како и загубената надеж на граѓаните во правната држава. Последните случувања со случајот ...

Read More »

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Мицкоски се сретна со премиерот на Унгарија Орбан

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан се сретна со лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој е во посета на Австрија и на Унгарија. Според агендата, Мицкоски денеска и утре ќе престојува во Виена, Австрија и во Будимпешта, Унгарија. Мицкоски на средбата со Орбан е во придружба на Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ, а ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Хан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, закочените европски интеграции и политичкиот дијалог во земјава. Претседателот Мицкоски изрази загриженост поради застојот во европските интеграции и недобивањето на датум за преговори. Мицкоски ја истакна и ...

Read More »

Честитка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски до Бенјамин Нетанјаху, Премиер на Израел

Дозволете ми да ви ја честитам победата на последните избори во Израел. Искрено Ви посакувам успех и Ви испраќам најдобри желби за просперитет во извршувањето на важните должности за време на вашиот петти мандат како израелски премиер. Довербата што ја имаат граѓаните во вас ја покажуваат високата оценка за вашите напори за одржувањето на просперитетот и благосостојбата на Израел. Израел ...

Read More »