Tag Archives: ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски приреди ифтарска вечера

  Ми претставува задоволство што се собравме денес во време кога припадниците од исламската вероисповест го слават месецот Рамазан, и оваа ифтарска вечера која ја организираме претставува повик за обединување и заедништво, бидејќи сите подеднакво го споделуваме секојдневието и реалниот живот, исти проблеми и предизвици, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во својот статус на Фејсбук. А каква е реалноста ...

Read More »

Мицкоски: „ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Устав, а со цел промена на уставното име – Од ова појасен став нема!“

  Ова е историски период за сите нас и една раскрсница во која се наоѓаме во нашето битисување, во нашата историја. Се решава проблемот со името. Многумина го очекуваат нашиот став за овој проблем и јас овде пред вас немам друга опција, ќе бидам искрен и отворен. Затоа што освен што знам дека таа тема е меѓу првите две од ...

Read More »

Честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просвететели светите браќа Кирил и Методиј од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Ова е ден кога се потсетуваме на големината на Браќата Свети Кирил и Методиј. Ние треба да бидеме среќни и горди како народ, бидејќи Кирил и Методиј со своето делување и работење овозможија поголема рамноправност на народите во своето време. Во исто време не треба да заборавиме како горди наследници на секој начин да ја продолжиме нивната мисија образованието да ...

Read More »

Мицкоски: Објавувањето на Законот за јазици без потпис на Иванов е кривично дело

  По изјавите на претседателот на Собранието дека Законот за јазици ќе го објави во Службен весник, преку социјалните мрежи се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој вели дека објавување на Закон за јазици без потпис од Претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има. Во Македонија веќе ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Могерини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија и е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандард ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари средба со Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (18 април 2018-та година) оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. На средбата стана збор за извештајот на Европската Комисија кој се однесува на интеграцискиот процес на Македонија кон Европската Унија и за состојбите во државата од економски и политички аспект. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Read More »

Честитка по повод Воскресение Христово Велигден од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници да им го честитам празникот Воскресение Христово Велигден, со искрени желби за здравје, благодет и среќни и успешни денови пред Вас. Велигден е денот кога нашиот спасител Исус Христос ја победи смртта, со Воскресението тој ја воскресна надежта на човечкиот род. Во деновите кога надежта повторно се раѓа, љубовта, радоста, трпението и милосрдието нека завладеат ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на претседателот да не го потпишува Законот за двојазичност е целосно исправна и државничка одлука

Законот за двојазичност беше донесен шверцерски и насилнички начин од страна на владеачкото мнозинство. При носењето на законот беа прекршени голем број процедури и беше укинато основното право на пратениците да предложат, да дискутираат и да гласаат за своите амандмани. Законот за двојазичност е против уставен и неприменлив и ќе создаде дополнителни поделби во македонското општество по сите основи. Одлуката ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Власта и парламентарното мнозинство прават атак врз демократијата, ја поништуваат волјата на граѓаните

Во животот немам ниту една концесија, немам склучено ниту еден задкулисен договор, затоа што сум човек со чист образ и чест. Околу шпекулациите кои произлегоа, немав никаква средба ниту со Талат Џафери, ниту пак со Зоран Заев. Единствено бев Собранието на координација со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, пишува на својот Фејсбук профил, партискиот лидер Мицкоски. „Денес власта и парламентарното мнозинство ...

Read More »

Мицкоски: Иселениците се составен дел од Македонија негативната кампања кон нив е кампања против Македонија

Во изминатите неколку денови забележувам интензивна, поширока негативна кампања насочена кон македонските иселеници кои ја сочинуваат нашата дијаспора, генерализирајќи и критикувајќи ја нивната улога и дејствување, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил. Изворот на повеќето вакви навреди се оние кои во минатото политички манипулираа со оваа тема, па се прикажуваа за лажни душегрижници, еден ден правејќи театар ...

Read More »