Убиени 36 деца коптски православни во Египет (ВИДЕО)

 

26 православни христијани се убиени и речиси исто толки се повредени во Египет. Автобусот со кој патувала група копти бил нападнат во градот Миња од  страна на  десетина вооружени напаѓачи. напаѓачите облечени во воени унифрми пукале со огнено оружје кон автобусот. Меѓу жртвите има и деца. Христијаните во Египет се се почеста мета на екстремистите, откако на чело на земјата застана ал Сиси.

Џихадистите на Исламска држава нападнаа неколку коптски цркви во Александрија, Каиро и убија над 70 верници. Терористичката група се закани дека нема да запре со насилството врз  христијаните копти сочинуваа  10 осто од населението во Египет. Тое е најголемото христијанско малцинство на Блискиот Исток.