Author Archives: Весник Илинден

Албанската опозиција најави откажување од пратеничките мандати

Албанската опозициска Демократска партија одлучи да преземе екстремен чекор кој води кон длабока институционална криза, со откажување на пратеничките мандати. Во изјавата за медиумите, демократскиот лидер Љуљзим Баша изјави дека пред парламентарната група предложил да се откажат од мандатите,во услови, во кои,според него, Парламентот е во рацете на криминалот. -Одлучив да и предложам на парламентарната група и на највисоките партиски ...

Read More »

Меркел: Светскиот поредок се распаѓа, мора да ја спасиме Европа

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека мулилатералниот светски поредок се распаѓа, но и дека тоа не значи дека треба да се уништи. Kако што пренесува „Хина“ Меркел ја критикувала националистичката политика на американскиот претседател Доналд Трамп. „Мора да се бориме за Европа, мора да се бориме за мулилатерализмот , против оние кои мислат дека се можат само“, изјавила Меркел на ...

Read More »

Ѓукановиќ нема намера да поднесе оставка

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, порача дека нема намера да поднесе оставка по обвинувањата на бизнисменот Душко Кнежевиќ оценувајќи дека Кнежевиќ е недостоен противник, лажго и измамник кого го искористиле оние што сакаат да ја променат власта во земјата, пренесе РТЦГ. Ѓукановиќ смета дека аферата „Атлас“ има две цели – првата е избеганиот тајкун да се заштити од евидентни ...

Read More »

Лавров: Нема докази за руско мешање во внатрешните работи на Република Македонија

Не се доставени никакви докази за мешање на Русија во прашањето „за промена на името на Македонија“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на 55-та Минхенска конференција за безбедност. “Бевме обвинети дека се мешаме во ситуацијата околу името на Македонија, ноне ни доставија никакви убедливи докази. Во исто време, вчера разговарав со Генералниот секретар на ...

Read More »

1.150 години од смртта на Свети Кирил

Католичката новинска агенција (КНА), чие седиште е во Бон, во својот подолг текст посветен на животот и делото на Свети Кирил, пишува: „Кај нас двајцата словенски апостоли Кирил и Методиј кои се меѓу најважните на Источната црква (делови од христијанството чие традиционално потекло се заснова врз патријархатите Константинопол, Александрија, Антиохија и Ерусалим и кои од аспект на западната црква се ...

Read More »

Насилни анти-владини протести во Тирана (ВИДЕО)

Антивладините протести во Тирана денеска ескалираа пред владината зграда. Стотици демонтранти кои протестираат против владеењето на Еди Рама, се судрија со полицијата пред зградата на премиерскиот кабинет. Дел од нив го пробија полицискиот кордон и со разни предмети, се обидоа да ја демолираат заштитната ограда пред владиниот влез. Во меѓувреме, полицијата со димни бомби и солзавец ја разбиваше толпата. Опозициските ...

Read More »

Република  Македонија и Грузија воспоставија дипломатски односи

Денеска, за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грузија, Давид Залкалиани го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. Двајцата министри изразија очекување дека овој чин претставува вовед во отворање на ново поглавје во билатералните односи, интензивирање на политичкиот дијалог и продлабочување на соработката во ...

Read More »

Гордана Силјановска кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија

  Професорката Гордана Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори. За неа, на партиската конвенција во Струга гласаа 408 од вкупно регистрираните 519 делегати. „Ви благодарам, изненадена сум. Македонија е во женски род, можеби доаѓа време на жените. Ако некој добил поддршка од силна партија, мора да се држи до она што е најважно, а тоа е ...

Read More »