Албанија

Албанија: Власта и опозицијата се расправаат кој бил финансиран од Русите

  Премиерот Еди Рама реагираше по пишувањето на американското списание „Мадр Џонс“ дека лобирањето на албанската опозициска демократска партија го финансирала руска компанија, што го пренесоа и албанските медиуми. Тој упати критики на адреса на опозициската Демократска партија, која како што се пишува „Русите ја финансирале за време на последните избори“. “Оваа историја не може така да се затвори. Барам ...

Read More »

Голем регион во северозападниот дел на Албанија е под вода

  Голем регион во северозападниот дел на Албанија е под вода откако реките Буна, Дрим и Скадарско Езеро,  излеаја. Министерството за одбрана денеска објави дека 9.230 хектари обработливо земјоделско земјишта и ливади во околината на Скадар, на стотина километри северно од главниот град Тирана, се под вода откако реката Буна го надмина критичното ниво со 10 см. Со цел да ...

Read More »

Албанија ќе забрани увоз на автомобили постари од десет години

Влада најави забрана за увоз на автомобили постари од десет години. Министерот за туризам и животна средина, Бленди Клоси, изјави дека Албанија ќе забрани увоз на автомобили произведени пред 2019 година. Тој објасни дека станува збор за одлука на Владата во Тирана со цел да се заштити животната средина. Министерот Клоси рече дека мерката е во интерес на граѓаните. Притоа не ...

Read More »

Над 40 отсто од населението во Албанија е иселено

Над 4о проценти од населението во Албанија е иселено од земјата од 1990 до 2о17 година, објавија надлежните институции при Обединетите нации. Според Институтот за статисика во Албанија живеат 2,7 милиона луѓе, а од земјата во периодот од 1990 до 2о17 година се иселиле 1,5 милион жители. Истите извори наведуваат дека во Италија денеска живеат најголемиот број албански емигранти, и ...

Read More »

Во Драч запленети над 500 килограми кокаин

Албанската полиција во пристанишниот град Драч заплени над 500 килограми кокаин, пристигнат од Колумбија, кој требало да биде транспортиран кон Италија. Дрогата, скриена во камион што патувал за Италија, била пронајдени со помош кучиња трагачи по наркотици. Според сектор за борба против тровијата со дрога во министерството за бнатрешни работи запленувањето на кокаинот следува по подолга истрага, а информации биле ...

Read More »

Италијански обвинител: Албанската мафија има врски со политиката

  Италјанскиот јавен обвинител и експерт во сферата на борбата против мафијата, Фредерико Кафиеро де Рахо, изјави дека во Албанија нема обични криминални групи, туку тоа е организирана мафија која е тесно поврзана со политичките структури и веќе е присутна во законската економија. Изјавата италјанскиот обвинител ја даде по средбата во Тирана што ја имаше со привремената обвинителка на Албанија, ...

Read More »

Рама: Време е Албанија и Македонија да започнат преговори со ЕУ

Премиерот Еди Рама од Лондон, побара ЕУ да биде повеликодушна кон Албанија и Македонија. Во својот говор на Самитот за Западен Балкан, албанскиот премиерот рече дека Србија и Црна Гора напредуваат на патот кон Европа, но време е Албанија и Македонија да започнат преговори. „Брисел треба да биде похрабар,“ рече Рама.

Read More »

Проштална средба на претседателот Мета со амбасадорот на Македонија во Албанија

Претседателот Илир Мета денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Република Македонија г-дин Стојан Карајанов. Осврнувајќи се на интензивирање на билатералните односи и размена на посети на највисоко ниво, претседателот Мета ја пофали заложбата на амбасадорот Карајанов и личниот придонес во зајакнувањето на соработката меѓу Албанија и Македонија. Претседателот Мета, исто така, изрази уверување дека, и по завршувањето на ...

Read More »

ПДИУ: Најавува големи протести пред Амбасадата на Грција во Тирана

  Лидерот на партија што се бори за правата на Чамите, Партија за демократија, интегритет и единство – ПДИУ, Шпетим Идризи, изјави дека никој нема право, ниту може да го забрани името Чамерија и употребата на ова име. Идризи остро реагира на барањата на официјална Атина, Албанија да не го употребува името Чамерија и Чами, ниту во школските учебници. „Да не му ...

Read More »

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

  Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и мултилингвизам. Во светот денес се зборуваат околу шест илјади јазици, а на половина им се заканува исчезнување во многу делови на светот. Околу ...

Read More »