Албанија

Заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции во посета на Тирана

  Заменик директор на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Игор Трајановски е во дводневна посета на Тирана со цел зајакнување на економската соработка меѓу двете земји. За време на посетата на Тирана, Трајановски и делегацијата придружувана од Амбасадорот на Република Македонија во Албанија Стојан Карајанов и Директорот на интернационалната канцеларија на ФМ Консалтинг, ќе остварат средби со ...

Read More »

Турција лута на Албанија поради ослободувањето на Турчин осомничен за тероризам

  Турската амбасада во Тирана ја оцени како скандалозна одлуката на Основниот суд во Драч, да се брани од слобода турскиот државјанин Мохамед Јасир Аидогнуз, кого Анкара го товари за учество во терористичка организација. Во реакцијата на Aмбасадата се наведува дека на албанскиот судија му била ставена на располагање неопходната документација, со која Аидогнуз требало да се задржи во затвор ...

Read More »

Албанскиот парламент го усвои законот за малцинства, Македонците разочарани

Албанскиот парламент по повеќечасовна расправа доцна вечерва го усвои Законот за заштита на малцинствата. Предлот-законот го подржаа 102 пратеника, 10 беа против и еден возржан. Најгласен против текстот на законот беше пратеникот Вангел Дуле, од грчкото малцинство,кој смета дека законот не во согласност со меѓународните конвенции. Се карактеризира со фобија и сеќавања на Студената војна. Мисијата на овој закон не ...

Read More »

Бериша: На границата помеѓу Косово и Албанија се криумчарат деца за трговија

Поранешниот премиер на Албанија Сали Бериша на својот Фејсбук профил изнесе шокантни информации во врска со криумчарње на деца на косовско-албанската граница. Бериша сознанијата ги добил од еден албански полицаец кој побарал тие да бидат објавени јавно. Шемата била добро разработена и децата, најчесто од сиромашни семејства со фалсификувани документи биле пренесувани преку граница и носени во Албанија каде се ...

Read More »

Уапсени Албанци поради тероризам во Малезија

Полицијата во Малезија уапсени  двајца албански државјани поради поврзаност со тероризам, главно со самопрогласената Исламска држава. По апсењето на К.З, познат и под верското име Ибрахим, албанските медиуми јавија дека последно уапсените двајца Албанци се Ј.З.од Тирана и А.Г.од Љушња. Претходно малезиската полиција уапсила осум лица, под сомненија за поврзаност со ИД, меѓу нив и К.З, за кого албанската полиција ...

Read More »

Репортажа на РТШ-2 за емитување емисии на јазиците на националните малцинства во Албанија (ВИДЕО)

Државна Радио Телевизија на Албанија РТШ-2, започнува со емитување емисии на јазиците на националните малцинства кои живеат во Република Албанија, на македонски, грчки, ромски, српски и влашки јазик. Веќе неколку месеци се емитува емисии на два јазика, грчки и српски. Додека 25 септември беше многу посебен ден, бидејќи иницијативата се придружија уште 3 други јазици Македонски, Ромски и Влашки, – ...

Read More »

Западен Балкан: Одржливи реформи за влез во ЕУ

  Земјите од Западен Балкан треба да се посветат на спроведување на внатрешни реформи, кои ќе бидат одржливи и неповратни, оценија синоќа учесниците на панелот „Западен Балкан – Меѓу бројните внатрешни проблеми и европските интеграции“, што се одржа во црногорскиот град Петровац. Собирот го организираа црногорскиот Центар за надворешна политика, Фонадацијата „Ханс Зајдел“ и Универзитетот „Долна Горица“, во рамки на тридневната ...

Read More »

Концерт на класични руски песни во Тирана

Руската амбасада во Тирана, во соработка со Симфонискиот оркестар на Државната Радиотелевизијата ТВШ, организираше концерт на класични руски песни. Во Тирана за прв пат, уметници од Русија: сопрано Јелена Ајушева и диригентката Ана Волченко. Концертот се одржа во салата на Православната катедрала “Воскресение на Христос”.

Read More »

Mинистерот за надворешни работи Бушати: Нема бугарско малцинство во Албанија, туку само македонско (ВИДЕО)

Mинистерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати со јасен став пред Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарната комисија за надворешни работи, нема бугарско малцинство во Албанија, дека ова поглавје, во овој миг, за Албанија е завршено. Од 1945 година, кога е спроведен првиот попис на населението, па се до последниот во 2011, нема друго малцинство ...

Read More »

Kомсијата за правни работи, јавна администрација и човекови права одржа седница со преставници на малциствата во врска со нацрт-законот “за заштита на малцинства во Албанија”

Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарна комисија за надворешни работи, одржа седница денска со невладинот сектор, и академици и преставници на малциствата во врска со нацрт-законот “за заштита на националните малцинства во Република Албанија” Поканети од Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарна комисија за надворешни работи беа министерот ...

Read More »