Ким Џонг-ун е во официјална посета на Кина (ВИДЕО)

По неколкудневните шпекулации, потврдено е дека севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, е во посета на Кина, објави Би-би-си. Посетата, потврдена од Кина и од Северна Кореја, е прва официјална посета на странска држава од Ким откако ја презеде функцијата во 2011 година. Според информациите, Ким имал успешни разговори со кинескиот лидер Си Џинпинг во Пекинг, пренесе кинеската новинска агенција „Синхуа“. За време на средбата Ким го убедил својот кинески колега дека е посветен на откажување од нуклеарното оружје, но под одредени услови, пренесе кинеската агенција „Сихуа“.

Прашањето за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров може да се реши ако Јужна Кореја и САД реагираат на нашите напори со добра волја, да се создаде атмосфера на мир и стабилност додека се преземаат прогресивни и синхронизирани мерки за остварување на мирот”, рекол Ким. Севернокорејската новинска агенција КЦНА ја нарече посетата пресвртница во подобрувањето на билатералните односи со Кина.

Кинеските медиуми ја оценуваат посетата на Пекинг како успешен чекор за севернокорејската подготовка за предложените разговори. Кина е главен економски сојузник на Северна Кореја и се претпоставуваше дека ќе има консултации со Пекинг пред планираниот самит со Јужна Кореја и САД. Предвидено е следниот месец Ким да се сретне со јужнокорејскиот претседател, Мун Жае-ин, и со американскиот претседател, Доналд Трамп, во мај.