Македонец стана европски шампион во таеквондо сред Солун

На седмото европско првенство за клубови во Солун 2019 таеквондо клуб Бутел настапи со сениорскиот тим. Филип Додевски, категорија -87кг со пет победи освои златен медал. Македонија доби европско сениорско злато. Тој во полуфинале го победи бронзениот медалист од Светско првенство Трабелси од Тунис кој се бори за австриски клуб. Македонската гордост оставри победи против: Диамантидис-Грција, Бабаевски-Русија, Антониос-Грција, Трабелси-Тунис, Драшко Јованов-Србија.

Дејан Георгиевски категорија +87кг со две победи освои сребрен медал. Добивме европско сениорско сребро, во финале цврста до крај борба со актуелниот светски шампион Абдул од Нигерија кој се бори за австриски клуб. Тој победи над: Марчетиќ од Србија и Омар од Франција. Одлични настапи имаа и Анамарија Георгиевска, Марко Стевиќ и Иван Крстевски. Костадин Георгиевски загуби во тесна битка за медал.