Нетанјаху победи на изборите во Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху победи на парламентарните избори, обезбедувајќи рекорден петти мандат на оваа функција, јавуваат израелските медиуми, по преброените 96 насто од гласовите. Неговата десничарска партија Ликуд освои 37 места во Кнесетот, додека партијата на неговиот ривал Бени Ганц освои 36 пратеници. Поради тоа што ниту една партија нема мнозинство во парламентот од 120 места, Нетанјаху е во силна позиција да формира владина коалиција со другите десничарски партии.