Нова оставка во Германија поради скандал со договори за набавка на маски

Влијателен член на владејачката германска коалиција, Баварската христијанска социјална унија (ЦСУ), Алфред Саутер поднесе оставка од сите партиски должности, објави весникот „Аугсбургер алгемајне“. Обвинителите го испитуваат Саутер за наводите дека тој земал мито за да помогне во обезбедувањето договори за јавни набавки за маски за време на пандемијата на коронавирусот. Тој ги негира обвинувањата, јавија германски медиуми. Саутер е третиот конзервативен политичар кој поднесе оставка за скандалите околу купувањето маски во Германија.

Advertisement