Tag Archives: Германија

Германски „Континентал“ до 2028 година ќе укине 5.040 работни места низ светот

Германскиот производител на автомобилски мотори „Континентал“ соопшти дека ќа го намали своето производство заради тоа што построгите правила за емисијата на штетни гасови ќе може да ја намалат побрувачката за компонентите за моторите со внатрешно согорување, што до 2028 година ќе резултира со укинување на 5.040 работни места. Светскиот добавувач на автомобили, што вработува повеќе од 240.000 лица, забалежа полоши ...

Read More »

Во Берлин се отвори нова шпионска школа за 4.000 вработени

Германските разузнавачки агенции денеска отворија заедничка шпионска школа во Берлин. Шефови на странски и домашни разузнавачки агенции официјално го отворија Центарот за обука на разузнавачките служби во близина на местото каде Берлински ѕид претходно го делеше градот на два дела. град кој за време на Студената војна. Агентите во Центарот првенствено ќе бидат обучувани како да одбијат кибер напад и ...

Read More »

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија (ВИДЕО)

  Две лица денеска се убиени пред синагогата во германскиот град Хале. Според германските медиуми пукотницата настанала пред синагогата во источногерманскиот град Хале. Германската полиција соопшти дека напаѓачот е во бегство и ги повика граѓаните да останат во куќите или да засолнат на безбедно место. Полицијата на Твитер соопшти дека го бара напаѓачот и дека полициските сили биле распоредени во ...

Read More »

Германија ги засили граничните проверки

Германија ќе ги засили случајните гранични проверки за да ги обесхрабри мигрантите нелегално да се движат во Европската Унија (ЕУ). „За таа цел, повеќе полицајци ќе бидат испратени во граничните зони во обид да се справат со секундарната миграција – нелегалното движење на мигрантите што не се од ЕУ меѓу земјите членки на ЕУ“, соопшти Министерството за внатрешни работи. Најновиот потег за обезбедување на границите ...

Read More »

Почна најголемиот судски процес во Германија стотици илјади луѓе си ги бараат парите од Фолксваген

Пред големиот покраински суд во Брауншвајг почна до сега најголемиот судски процес во Германија , во кој стотици илјади купувачи на автомобили Фолксваген бараат обештетување. Купувачите на автомобили Фолксваген бараат од компанијата да бидат обештетени зашто купиле дизел возило со манипулиран софтвер , кој покажува погрешно ниво на издувни штетни материи , што не е во согласност со германските закони. ...

Read More »

Бундесбанк: Германската економија забележува пад

Германската Бундесбанк предупреди дека германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал поради „драстичниот“ пад на индустриското производство, што се должи на тензиите на меѓународните пазари. „Економијата може повторно лесно да се намали ова лето“, се наведува во месечниот извештај на централната банка на Германија. Документот покажува дека е забележан пад од 0,1 процент на бруто домашниот производ во ...

Read More »

Германија е во техничка рецесија

  Германија во вториот квартал од годинава потона во техничка рецесија. БДП на Германија во тој период се намали за 0,1 отсто, соопшти Дестасис. Во вториот квартал до израз дојдоа сите негативни последици од трговската војна. Освен тоа во германската економија во вториот квартал има и пад на инвестиции во градежништвото. Според аналитичари, таква состојна не е неочекувана. Ифо институтот ...

Read More »

Економски параметри укажуваат стагнација на економијата во Германија

Нова Македонија пишува за стагнација на економијата во Германија. Очигледно е дека одредени показатели укажуваат на можна рецесија во следниот период. Индустриското производство во Германија во јуни се намалило за 1,5 отсто во однос на претходниот месец, што го подгреа стравот дека најмоќната економија во Европа може да влезе во рецесија. Аналитичарите очекуваат натамошен пад на германската економија и во вториот ...

Read More »

Еритреец во Германија турна осумгодишник под воз, кој почина од повредите

Четириесетгодишен маж, со потекло од Еритреа, бутнал во понеделникот на главната железничка станица во Франкфурт осумгодишно момченце под воз кој пристигнувал со што го убил. Осомничениот е одведен во притвор, случајот се истражува како убиство, соопшти германската полиција. Според нејзините наводи, очевидци рекле дека мажот ги турнал дететот и неговата мајка од перонот VII. Четириесетгодишната жена успеала да се спаси ...

Read More »

Меркел почна неконтролирано да се тресе за време на церемонија во Берлин (ВИДЕО)

  Германската канцеларка Ангела Меркел неконтролирано се тресеше за време на церемонијата во Берлин во чест на новиот украински претседател Володимир Зеленски. По низата реакции на социјалните мрежи и самата Канцеларка потврди дека и се слошило, односно рече дека дехидрирала и затоа се тресела.

Read More »