Руското тактичко нуклеарно оружје би можело да пристигне во Белорусија уште ова лето, откри денеска рускиот претседател. Москва ја завршува изградбата на специјализиран објект за складирање на такво оружје, во услови на постојани повици од Минск да го распореди на нејзина почва, додаде тој.

Локацијата во Белорусија ќе биде готова до 1 јули, изјави Путин за телевизијата Русија 24. Претседателот рече дека Москва не планира да му ја предаде контролата на какво било тактичко нуклеарно оружје на Минск и дека само ќе распореди свое оружје во Белорусија. Тој не прецизираше кога точно оружјето ќе биде транспортирано на новата локација.

Овој потег беше поттикнат од одлуката на Обединетото Кралство да му обезбеди на Киев муниција со осиромашен ураниум, објасни Путин. Обединетото Кралство објави во март дека планира да ги испрати гранатите во Украина за употреба со борбените тенкови Челинџер 2. Москва го критикуваше овој потег како знак на „апсолутна непромисленост, неодговорност и неказнивост“ од страна на Лондон и Вашингтон.

САД ја отфрлија загриженоста на Русија нарекувајќи ги гранатите со осиромашен ураниум „вообичаен тип на муниција“ што „се користи со децении“. Руското Министерство за одбрана тогаш предупреди дека нивната употреба не може да предизвика ништо помалку од радиоактивна катастрофа во Украина, наведувајќи ги последиците од употребата на таквата муниција од страна на НАТО во Ирак.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во неколку наврати го покренуваше прашањето за заканите што ѝ се поставени на неговата нација од нуклеарното оружје распоредено од САД во земјите на ЕУ.

Минск треба да преземе „соодветни мерки“ за да се справи со оваа закана, рече тогаш Лукашенко, додавајќи дека ќе разговара со Москва за ова прашање.

Моментално, американското нуклеарно оружје е распоредено во Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција. Во 2021 година, Русија повика да се врати оружјето како дел од нејзините безбедносни предлози, но САД и НАТО одбија.