Путин во Северна Кореја првпат по 24 години, почнаа разговорите со Ким Џонг-ун (ФОТО+ВИДЕО)

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го пречека рускиот претседател Владимир Путин во Пјонгјанг со спектакуларна церемонија во средата, одбележувајќи ја првата официјална посета на рускиот лидер на земјата од 2000 година.

Двајцата лидери ја започнаа официјалната церемонија на плоштадот Ким Ил Сунг во центарот на Пјонгјанг околу пладне во средата. Воен оркестар ги отсвири националните химни на двете нации, проследено со истрели од пушки за добредојде. Плоштадот, кој може да собере повеќе од 100.000 луѓе, беше преполн со локални жители, кои дојдоа да го поздрават рускиот претседател, пишува РТ.

Пред посетата на претседателот Путин, улиците на севернокорејската престолнина биле украсени со безброј руски знамиња, транспаренти за добредојде на корејски и руски јазик и портрети на шефот на руската држава.

Путин се состана со Ким Џонг Ун на редок самит чија цел е зајакнување на партнерството за спротивставување на американскиот притисок и санкции. Почесна гарда, вклучително и коњаници, и толпа цивили се собраа на плоштадот покрај реката Таедонг, која минува низ главниот град, според видеото што го емитуваа руските медиуми.

Сцените вклучуваа деца со балони и џиновски портрети на двајцата водачи со национални знамиња што ја красат Големата народна сала. Ким и Путин потоа беа однесени во палатата Кумсусан на разговори на самитот, објавија руските медиуми.

„Високо ја цениме вашата доследна и непоколеблива поддршка за руската политика, вклучително и онаа кон Украина“, рече Путин на почетокот на разговорите со Ким, пренесе руската државна новинска агенција РИА. Путин рече дека Москва се бори против хегемонистичката, империјалистичка политика на САД и нивните сојузници, пренесоа руските медиуми.

Ким рече дека односите меѓу Северна Кореја и Русија влегуваат во период на нов просперитет, според извештаите. „Сега ситуацијата во светот е комплицирана и брзо се менува. Во таква ситуација имаме намера дополнително да ја зајакнеме стратешката комуникација со Русија, со руското раководство“, рече Ким.

Северна Кореја „изразува целосна поддршка и солидарност до руската влада, армија и народ во спроведувањето на специјалната воена операција во Украина за заштита на суверенитетот, безбедносните интереси, како и територијалниот интегритет“, рече тој.

 

Advertisement