Tag Archives: Русија

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша указите за признавање на Доњецк и Луганск

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека „рускиот парламент ја поддржува независноста на Доњецк и Луганск. Донбас (во источна Украина) е историски дел од Русија“. Владимир Путин и се обрати на нацијата. Наведувајќи дека источниот дел на Украина е поранешна руска територија и дека морале да се откажат од местата кои историски биле дел од Руската империја, Путин рече: „Не е ...

Read More »

Баздникин: Русија безусловно ги признава македонскиот јазик и историја

Русија секогаш безусловно признава самостојноста и автентичноста на македонскиот јазик историја, култура и идентитет, изјави денеска рускиот амбасадор во Македонија Сергеј Баздникин при неговата посета на Куманово. Тој во изјава за медиумите посочи дека Русија и натаму останува посветен пријател на државата. „Ние сме подготвени за конструктивна, взаемна, корисна, соработка до тој степен и во оние области за кои се ...

Read More »

Русија, Иран и Кина со заеднички воени вежби

Русија, Иран и Кина ќе одржат заеднички поморски вежби на северот во Индискиот океан на 21 јануари, објавија иранските медиуми. Објавата следува по шпекулациите дека трите земји се здружуваат соочени со зголемениот притисок од САД и нивните сојузници околу Украина и европските безбедносни гаранции.Портпаролот на иранските вооружени сили изјави за полуофицијалната новинска агенција ИСНА дека целта на вежбите е да ...

Read More »

САД и Русија денеска почнуваат со преговори за ситуацијата во Украина

САД и Русија денеска во Женева ќе започнат разговори за растечките тензии околу Украина, при што Москва бара нов сеопфатен безбедносен аранжман со Западот, но се соочува со силен притисок да ги повлече силите. Преговорите на високо ниво ја отвораат дипломатската недела во која Русија ќе се сретне со НАТО и Организацијата за европска безбедност и соработка, а САД се ...

Read More »

Лукашенко: Сојузот меѓу Белорусија и Русија ќе биде помоќен од ЕУ

Белорускиот претседател Александар Лукашенко смета дека сојузот меѓу Белорусија и Русија ќе биде помоќен, попромислен и понапреден од Европската унија. Во интервју за турската РТВ ТРТ, Лукашенко изјави дека сојузот меѓу Белорусија и Русија ќе биде постабилен. Тој објасни дека Минск и Москва ќе ги имаат предвид сите грешки на Европската унија, за да не ги повторат, и дека ќе ...

Read More »

Русија тврди дека се отстранети сите пречки за признавање на „спутник В“ во СЗО

Сите пречки за признавање на руската вакцина против коронавирус „спутник В“ во Светската здравствена организација (СЗО) се отстранети, остануваат само некои административни процедури, изјави министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко. Не гледаме пречки за понатамошна работа. Ова ни го потврди генералниот директор на СЗО – рече Мурашко на прес-конференција во Женева по состанокот со директорот на СЗО, Тедрос Аданом ...

Read More »

Воени лидери на Русија и САД се сретнаа во Финска

Разговорите меѓу началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов и неговиот американски колега Марк Мили биле конструктивни, објави руското Министерство за одбрана, објави новинската агенција Интерфакс. Двајцата разговарале и за други прашања од заеднички интерес, иако не биле откриени детали. Русија ги смета САД за делумно одговорни за ситуацијата во Авганистан по хаотичното повлекување и преземањето на талибанците минатиот ...

Read More »

Голема воена вежба на Русија и Кина, учествуваат над 10.000 војници

Русија и Кина одржуваат заедничка воена вежба во северна Кина, во која учествуваат повеќе од 10.000 војници, објави денеска руското Министерство за одбрана. Според „Ројтерс“, воената вежба „Сибу / соработка-2021“ во кинескиот регион Нингсија е сигнал дека Кина и Русија ја прошируваат воената соработка. Рускиот весник „Комерсант“ пишува дека вежбите ќе траат до петок и дека ова е првпат руски ...

Read More »

Лавров: Да запре прогонот на христијаните од Блискиот Исток и Африка

Меѓународната заедница треба да преземе чекори за да го запре прогонот на христијаните на Блискиот Исток и Африка, изјави Сергеј Лавров за телевизијата Русија-24. Руското Министерство за надворешни работи и Руската православна црква, додава Лавров, имаат многу заеднички проекти, а еден од нив е најактуелен – преземање специјални чекори за заштита на христијаните, особено на Блискиот Исток и Африка, пренесе ...

Read More »

Стартува директната авионска линија Скопје-Москва

Со пристигнување на авионот на „Нордвинд“ денеска попладне на Меѓународниот аеродром Скопје, и официјално ќе биде означено воспоставувањето на директната авиолинија Москва – Скопје. Првиот лет на руската авиокомпанија „Нордвинд“ од Москва во Скопје треба да пристигне во 17 часот и 10 минути. Отворањето на директната авиолинија ќе го одбележат министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, амбасадорот на Руската ...

Read More »