Шведска стана 32 членка на НАТО

Денес, Шведска официјално се приклучи на НАТО како 32-та членка на трансатлантската воена алијанса, ставајќи крај на децениската неутралност по Втората светска војна. Шведскиот премиер Улф Кристерсон и американскиот државен секретар Ентони Блинкен претседаваа со церемонијата.

Блинкен рече дека влезот во НАТО е „историски момент“ за Шведска.

„Ова е историски момент за алијансата. Ова е историја за трансатлантските односи. Нашиот НАТО сојуз сега е посилен, поголем од кога било“, рече Блинкен.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, исто така, го опиша приемот на Шведска како „историски ден“. Шведска поднесе барање за влез во НАТО откако руската инвазија на Украина предизвика загриженост за можна руска агресија во Европа.

Advertisement