СМК изразува жалење за жртвите од земјотресот кој го погоди источниот дел на Турција

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува жалење за жртвите и штетите од разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по рихтеровата скала, кој го погоди источниот дел на Турција, со епицентар на околу 210 километри северо-источно од градот Газиантеп, во провинцијата Елазиг. Македонците во светот се солидарни со Турскиот народ во оваа вонредна состојба. Македонците во светот изразуваат сочувство до семејствата на загинатите, и се молат за брзо заздравување на повредените и санирање на штетит