Tag Archives: америка

Македонија започна процес за безвизен режим со Америка

Министерството за надворешни работи информира дека започнало процес за присоединување на земјава кон Програмата за САД за безвизен режим (Visa Waiver Program). Имено, со одлука на Влада, формирана е меѓуресорска работна група предводена од Министерството за надворешни работи, која се состои од претставници и на други релевантни институции кои работат на исполнување на условите за воспоставување безвизен режим со САД. ...

Read More »

САД и Русија денеска почнуваат со преговори за ситуацијата во Украина

САД и Русија денеска во Женева ќе започнат разговори за растечките тензии околу Украина, при што Москва бара нов сеопфатен безбедносен аранжман со Западот, но се соочува со силен притисок да ги повлече силите. Преговорите на високо ниво ја отвораат дипломатската недела во која Русија ќе се сретне со НАТО и Организацијата за европска безбедност и соработка, а САД се ...

Read More »

Twitter целосно го блокираше Трамп од сите профили

„По деталниот преглед на скорешните твитоци од @realDonaldTrump налогот и нивниот контекст трајно го суспендиравме налогот поради ризикот од понатамошно поттикнување на насилство“, соопшти компанијата Твитер. Твитер во текот на неделата привремено го блокирала налогот на Трамп по упадот на неговите поддржувачи во зградата Капитол во среда и предупреди дека додатни прекршувања од страна на претседателскиот налог ќе резултираат со ...

Read More »

САД и Русија остануваат најголеми извозници на оружје во светот

САД и Русија останаа главни извозници во 2014-2019 година, иако обемот на продажба на оружје од Русија се намали во однос на 2010-2014 година, покажува извештајот на Меѓународниот институт за истражување на мирот во Стокхолм (СИПРИ), пренесува ТАСС. Во новиот извештај за состојбата со трговијата со оружје се забележува дека во 2015-2019 година обемот на трговијата се зголемил за 5,5 ...

Read More »

САД: Планира да ги укини визите за Македонија

  По медиумите кружи веста дека американскиот претседател, Доналд Трамп потишал декрет со кој на граѓаните од Македонија им се дозволува без виза да патуваат во Америка. Новиот декрет за визната политика за Македонија дозволува граѓаните да можат да престојуваат 180 дена во САД заради некој бизнис иликако туристи. За граѓаните кои што сакаат да останат подолго од 180 дена ...

Read More »

Американскиот Конгрес бара извештaj од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

Американскиот конгрес побара од Пентагон да подготви извтешај за руското влијание на Западен Балкан. Извештајот треба да има детален список на руско оружје и воена опрема и технологија во вредност од над милион долари, купени или дадени во Македонија, Србија, Косово и во БиХ од 2012 година до сега.Анализа се бара и за соработката на   овие земји со САД. Пентагон ...

Read More »

Русија им врачи на САД протестна нота

Руското Министерство за надворешни работи го повика денеска советникот на американската Амбасада во Москва и му врачи протестна нота во врска со намерата на САД да изврши претрес во руската трговска мисија. Советникот-пратеник на амбасадата на САД во Москва, Е. Годфри, е повикан денеска во руското МНР. Врачена му е протестна нота во врска со намерата на американските власти да ...

Read More »

Руските дипломати го напуштаат конзулатот во Сан Франциско реакции од Москва

Руското Министерство за надворешни работи ги обвини американските власти за директно кршење на имунитетот на руските дипломати со планираниот претрес на конзулатот во Сан Франциско, кој денеска ќе го изврши ФБИ. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова вчера изјави дека ќе биде извршен претрес и во становите на вработените во рускиот конзулат. САД и наложија на Русја најдоцна до денес ...

Read More »

Македонски ајвар на американската Fox телевизија (ВИДЕО)

Македонските ајвар се појави и на американските ТВ екрани, за прв пат производите на брендот Mama`s беа дел од Nine шоуто на FOX телевизиската мрежа во САД. Покрај Америка, Mama`s се извесува во над 35 земји како Русија, Коста Рика, Дубаи, Макао и Хонгконг, Јапонија, Катар и земјите на Европската унија, како и на Балканот.

Read More »

Вооружени напади во Чикаго 8 загинати

Во Чикаго инаку познат во американската јавност како „град на криминалот“ во вооружени напади во изминатиот викенд загинале 8 лица а 54 биле ранети. Полицијата на Чикаго соопшти дека изминатиот викенд од крајот на работното време во петокот па се до доцните часови во неделата во меѓусебни вооружени престрелки загинале 8 а ранети биле 54 лица.  Инаку од почетокот на годинава ...

Read More »