Tag Archives: Бил Николов

Колумна на Бил Николов: Канадската дволичност и отвореното промовирање на нацизмот

Што е првата мисла што ви дојде на ум додека пратениците во канадскиот Парламент му дадоа стоечка овација на украински нацистички ветеран од Втората светска војна (настан кој е резултат на канадската доброволна слепа послушност во спроведување на американската надворешна политика). Можевте ли да помислите вакво нешто да се случи во канадскиот Парламент? Доколку ја следевте канадската политика во изминатите ...

Read More »

Колумна на Бил Николов: Сенатор Крис Марфи, неприател на Македонскта држава 

Коментар на претседателот на ММДЧП Бил Николов (со насловот: Американските политичари немаат право да ја диктираат македонската иднина) објавен во Truthout, влијателна американска непрофитна новинска организација: Во мај, сенаторот Крис Марфи искористи дел од бесконечниот тек на американски даночни пари да одлета до Западниот Балкан, со попатна станица во Република Македонија, да побара (читај: да им се закани) од Македонците да ...

Read More »

Колумна на Претседателот на Македонско меѓународно движење за човекови права од Канада

Замислете ги САД како еден убиец (не би требало да ви биде тешко). Вујко Сем убива некого, доказите се силни, има мноштво на сведоци, тој го признава делото, а чинот дури е снимено и на видео. Но, на Вујко Сем нема да му се суди за убиство – наместо тоа ќе го слават како поборник за човекови права и демократија. ...

Read More »

Колумна на Бил Николов: Западното медиумско известување за Македонија промовира омраза

Пијан возач поминува на црвено и удира во група пешаци, при што тешко повредува повеќемина. Ако ова се случи во Макеоднија, насловот во западните медиуми би бил „Пешаци предизвикаа автомобилска несреќа, со сериозни штета врз возилото“. Замислете само кога секој новинарски наслов и текст за вашата етничка група би бил преполн со дезинфорамции и замислен да се избрише постоењето на ...

Read More »

Колумна од Бил Николов, претседател на Македонското меѓународно движење за човекови права: Соединетите држави – Светилник на дволичноста

Ми стана навика да го прозивам Џо Бајден за бесрамните лаги што ги кажува пред Генералното Собрание на Обединетите Нации – како моја верзија на годишниот извештај на Стејт Департментот за човекови права. Минатата година Бајден ги осуди нападите врз мирните демонстранти, одржувањето избори кои не се слободни или фер, државните напади, апсењата и заканите врз граѓаните кои живеат во ...

Read More »

Претседателот на ММДЧП Бил Николов: Дали би прифатила Франција нејзиниот јазик и култура да се прогласат за германски ?

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада и бескомпромисен борец за зачувување на македноскиот идентитет и интегритет, Бил Николов во својот најнов твит напиша: “Емануел Макрон, дали би прифатил Франција, нејзиниот јазик и култура да се прогласат за германски; дека нацистите ја „ослободиле“ Франција во војната; вашето име да биде Западна Франција и да се откажете од ...

Read More »

Колумна на претседателот на ММДЧП Бил Николов објавен во американското списание Covert Action Magazine

Но малкумина Американци знаат за ова, или им е гајле Текст на претседателот на ММДЧП Бил Николов објавен во американското анти-империјалистичко списание Covert Action Magazine (CAM), кое ги разоткрива американските тајни операции низ светот: https://covertactionmagazine.com/2022/05/23/u-s-supports-cultural-genocide-in-macedonia-and-imprisonment-of-dissidents-as-part-of-its-geo-strategic-alignment-with-greece/ (Забелешка: уредниците на Covert Action Magazine: CAM го користат името “Македонија”, а не наметнатото име “Северна Македонија” – ние го почитуваме правото на самоопределување на ...

Read More »

Колумна од Бил Николов, претседател на Македонското меѓународно движење за човекови права: „Не мразат поради нашата слобода“

Не. Ја мразиме американската надворешна политика затоа што ни ги уништува земјите. Кои сме тоа „ние“? Македонија, и секоја друга земја во која Соединетите Американски Држави интервенирале. Американските политичари се обидуваат секое прашање да го претворат во сценарио „ние (САД) против нив“ и секогаш ги обвинуваат „другите“. Но да го погледнеме ова сценарио: Дознаваш дека некој те мрази или е ...

Read More »

Бил Николов нашето име е Македонија 

И покрај апсењата, тепањата и затворањата кои ги врши режимот на Заев – донесен на власт од страна на САД и на ЕУ – Македонците протестираат против принудната промена на нивното име, идентитет и историја и наметнувањето на името „Северномакедонци“ од „Северна Македонија“ кои ни го натураат таканаречените „глобални лидери во ширењето на демократијата и човековите права“. Да, Македонија се ...

Read More »