Tag Archives: честитка

Македонско друштво “Илинден”-Тирана му честишаше на ВМРО-ДПМНЕ за големата победа на изборите

Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана Никола Ѓурѓај, упати честитка до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски  за “изборниот успех на локалните избори”. Дозволете ми во мое лично име и во име на македонското друштво “Илинден”-Тирана и во името на Македонците во Албанија, да Ви ја  честитаме големата победа на ВМРО-ДПМНЕ на Локалните избори 2021 година. Татковината Македонија уште еднаш ја покажа ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод празникот 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Македонското друштво „Илинден“-Тирана упати честитка по повод празникот 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба. Од името на сите Македонци кои живеат во Албанија, упатуваме честитки, по повод големиот празник, 23 Октомври, Денот кога е формирана македонската револуционерна организација, која е олицетворение на македонскиот непокор. Овој голем национален празник е потсетник за првата семакедонска организација и нејзината најголема цел ...

Read More »

Честитка за Денот на независноста до претседателот Пендаровски од албанскиот колега Мета

Честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, до претседателот Стево Пендаровски упати неговиот албански колега Илир Мета. По повод Денот на независноста на Република Македонија, дозволете ми, во мое и во име на албанскиот народ, да ви ги пренесам најтоплите и најискрените честитки до Вас и до сите граѓани на вашата пријателска земја. Задоволство ми е високо да ...

Read More »

Мицкоски: Нека е вечна суверена, независна и самостојна Република Македонија

Дозволете во мое лично име и во име на  ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани да им го честитам 8-ми Септември – Денот на независноста на Република Македонија. Овој празник е круната на борбата за независна, самостојна и суверена македонска држава, денот кога се исполни идеалот на Илинденците и борците од НОБ, но и илјадниците храбри синови и ќерки на Македонија кои ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод Успение на Пресвета Богородица

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитка по повод празникот Успение на Пресвета Богородица, до Погаварот на МПЦ – ОА, неговото блаженство Архипископ охридски и македонски, г.г. Стефан и сите Македонци и припадници на православната вероисповед.           Дозволете ми во мое лично име и во име на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, и во името на македонско национално малциство во Република Албанија, Вам лично, на вашето ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Tирана за најголемиот Македонски празник Илинден

Почитувани Македонци и Македонки во Република Албанија и насекаде во светот, од име на македонско друштво “Илинден” најсрдечно Ви го честитаме Денот на Републиката, втори август и двата историски Илиндена, 118 години од Илинденското востание и 77 години од Првото заседание на АСНОМ. Нека ни е честит националниот празник Илинден и нека е вечна нашата татковина, Македонија, стои во честитката. ...

Read More »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. Почитуван реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир еф. Фетаху, Имам особено задоволство и голема чест, Вам лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од ...

Read More »

Стерјовски го честиташе денот на македонската азбука и порача да се чува македонскиот јазик, азбука, култура и традиција

Претседателот на Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски од негово лично име и од во име на партијата, како учесник на настаните кои се одржуваат во општина Пустец, го честиташе Денот на македонската азбука и 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески. Ова година одбележуваме 77 години од донесувањето на решението за утврдување на македонската азбука со 31 буква. Во ...

Read More »

Честитка по повод Свети. Кирил и Методиј од Македонско друштво “Илинден“-Тирана

По повод 24 Мај, Денот на словенските просветители светите Кирил и Методиј, македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитка до Поглаварот на МПЦ- ОА, архиепископот г.г.Стефан и до сите Македонци каде и да се. Дозволете ми во мое лично име, во име на друштвото и на сите Македонци во Албанија, Вам лично, на Вашето свештенство и на сите православни верници, да ви ...

Read More »

Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод 23 Мај, Национален ден на Власите

На сите припадници на влашката етничка заедница, во име на ВМРО-ДПМНЕ и во свое лично име, Ви го честитам 23 Мај – Националниот ден на Власите и ви посакувам добро здравје, многу љубов и многу среќа во Вашите семејства. Овој ден е значаен за Влашката заедница бидејќи ја одбележува влашката култура и традиција, слогата и соживотот граден со децении наназад ...

Read More »