Tag Archives: crna gora

Ѓукановиќ: Повторно ќе кандидира за претседател на Црна Гора

Поранешниот црногорски претседател и премиер и актуелен лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ повторно најави дека не е исклучена можноста на претстојните избори да биде кандидат за претседател на Црна Гора. На претстојните претседателски избори ДПС ќе предложи доволно квалитетен кандидат, со кој ќе оствари важна политичка победа и ќе ја зацврсти евроатлантската насока на Црна ...

Read More »

НАТО ја презеде контролата на воздушниот простор на Црна Гора

Министерот за одбрана на Црна Гора, Предраг Бошковиќ, изјави дека контролата на воздушниот простор на државата ќе ја вршат Грција и Италија, кои се членки на Алијансата. Бошковиќ рече во тек е постапка на потпишување технички договор со НАТО, Грција и Италија. „Грција и Италија ќе вршат ‘ер полисинг’ за Црна Гора, како што веќе работат долги години. Тоа не ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, г. Душко Марковиќ. Двајцата соговорници изразија задоволство од севкупните билатерални односи меѓу двете земји кои континуирано бележат позитивен и нагорен тренд, како и од традиционално блиските односи и одличниот политички дијалог. Заемна констатација на средбата беше дека меѓу Република Македонија и Црна ...

Read More »