Tag Archives: данска

Шефицата на Данската агенција за лекови се онесвести на прес-конференцијата на која ја соопшти одлуката дека Данска веќе нема да ја користи вакцината на „АстраЗенека“ (ВИДЕО)

Шефицата на Данската агенција за лекови Тања Ерихсен се онесвести на прес-конференцијата на која ја соопшти одлуката дека нејзината земја веќе нема да ја користи вакцината на „АстраЗенека“ во имунизацијата на населението. Таа ги брифираше новинарите за новиот развој на настаните, кога наеднаш колабираше без предупредување. Тројца мажи притрчаа да ѝ помогнат, по што беше превезена во болница од претпазливост. ...

Read More »

Македонската ракометна репрезентација го победи светскиот шампион Данска (33:29)

Македонската ракометна репрезентација успеа да го победи светскиот шампион Данска (33:29) и тоа на дебито на новиот селектор Кирил Лазаров. Данците влегоа како фаворити на натпреварот во Скопје во рамките на квалификациите за Европското првенство, но Македонија почна да диктира темпо, постојано имаше водство и на полувреме замина со предност 17:13. Предводени од селекторот Лазаров на теренот, нашите репрезентативци во ...

Read More »

Данската селекција е старо-новиот ракометен светски шампион

Данската селекција е старо-новиот ракометен светски шампион, откако избраниците на Николај Јакобсен триумфираа на Мундијалот во Египет и го одбранија освоеното злато пред две години. Репрезентацијата на Данска до вториот трофеј од светските ракометни собири стигна со триумфот над Шведска од 26-24 (13-13) во големото финале. Првиот дел од финалната пресметка помина изедначено. Данска само еднаш водеше два разлика, а ...

Read More »

Копенхаген е најдобриот град за живот во Европа

Според најновите истражувања, Копенхаген е прогласен за најдобар град за живот за Европејците. На второ место се наоѓа Берн во Швајцарија, а третото место го делат Женава и Хаг. Градовите во Скандинавија, Холандија и Швајцарија доминираат во топ 20 градови за европските емигранти, покажуваат податоците на консултантската куќа ЕЦА Интернешнал. Единбург е единствениот британски град меѓу 20-те најдобри, а Абердин ...

Read More »