Tag Archives: егејска македонија

Македонци од Егејска Македонија кои се бореле во редовите на ДАГ (Демократска армија на Грција) во Потсдам во 1949 се обраќаат на македонски јазик (ВИДЕО)

  Македонскиот активист во Грција Стилијанос Самартцис (Стиљан Самарџиев) објавува досега малку познато видео од делегацијата на Демократската Армија на Грција во Потсдам, Германија снимено на собир на комунисти од повеќе европски држави. Видеото е снимено во 1949 година. Во него зборуваат претставниците на ДАГ Костас Маxеридис и Викторија Зајку (Зајкова). Зајкова зборува на македонски јазик со превод на германски ...

Read More »

Нако Грозданов (20 јули 1881, Врбник, Егејска Македонија денес во Албанија – 25 април 1969, Торонто, Канада) македонски револуционер, деец на ВМОРО

Грозданов во 1900 година заминал за Мала Азија, и таму бил се до Илинденското востание поради кое се вратил за да земе учество. Во востанието бил војвода на врбничката чета. Учествувал во битките кај, Билишта и Апоскеп, под раководството на неговиот братучед Пандо Кљашев, Иван Попов и Стерјо Стерјовски. Неговата мајка е страшно убиена (пресечена) од турците за време на ...

Read More »

Македонска песна ечи на најпрометната улица во Солун (ВИДЕО)

Празнична честитка од Солун, на најпрометна улица, во најубавите денови од годината, на најубав начин се свири песната за најголемиот Апостол Петков Терзиев – Војводата Ениџевардарско Сонце.. “Македонскиот Робин Худ” (според Алберт Сониксен), кој беше “некрунисаниот крал на вардарските мочуришта” (Фредерик Ковач), а за кого Грците велеа дека е “невидливиот демон” (Пенелопе Делта)… Ова е културна победа среде Солун.. Песната ...

Read More »

Света гора затворена за посетители и верници

Администрацијата на Света гора, Егејска Македонија одлучи до крајот на месецот да ја затвори монашката манастирска заедница  за сите аџии во обид да ги заштити монасите од коронавирусот. Во соопштението до игумените на 20 манастири се наведува дека само одреден број вработени и соработници имаат дозвола да доаѓаат на Света гора, и тоа само со покана. Забраната за посетители ќе остане ...

Read More »

Солун и Серес во целосен двонеделен карантин

Во Солун и Серес, Егејска Македонија од утре наутро се воведува целосен карантин, со дозволено движење за граѓаните само со испратена смс порака, полициски час од 21 до пет часот наутро, забрана за меѓународни и домашни летови, а единствено отворени ќе бидат само училиштата, јави дописничката на МИА од Атина. Новите мерки ќе бидат во сила следните две седмици, а ...

Read More »

Поради пандемијата со коронавирусот откажана прославата за Илинден во Овчарани

Поради пандемијата со коронавирусот и ризикот по здравјето и животите на месното население и бројните гости, а имајќи предвид дека за прекршување на протоколите се предвидени високи казни за организаторите, управниот одбор на Културно-уметничкото друштво во Овчарани ја откажа годинашната традиционална селска слава за Свети Илија – Илинден претходно закажана на 19 и 20 јули. Панаѓурот во Овчарани годинава ќе се одбележи ...

Read More »

Интервју за Дојче Веле: Павле Воскопулос Филипов, член на сектаријатот на партијата на македонското малцинство во Грција “Виножито” (ВИДЕО)

Read More »

Репортажа на Дојче Веле: Во Нивици: „Цело село сме Македонци“ (ВИДЕО)

Тројца репортери на ДВ од Македонија, Албанија и Грција патуваа во пограничните региони во трите земји и се распрашуваа за малцинствата. Еве што забележаа во Нивици, местото каде што е потпишан Преспанскиот договор: Нивици во зима е празно, освен што навраќа понекој турист. Репортерите на Дојче веле, Елона Елези, Флоријан Шмиц и Арбер Бајрами ги прашаа мештаните и туристите – ...

Read More »

72 години од егзодусот на децата Македонци од Егејскиот дел на Македонија

На денешен ден пред 72 години, на 25 март 1948 година започна егзодусот на децата Македонци од Егејскиот дел на Македонија во виорот на Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година. Годинава одбележуваме 72 години од егзодусот на децата Македонци од Егејскиот дел на Македонија! Помен и вечна им слава на упокоените, здравје и живот на преживеаните и потомците, распрскани на ...

Read More »

Света гора затворена за посетители и верници до 30 март

Манастирите во Света гора, Егејска Македонија од вчера, па се до 30 март 2020 година, се затворени за посетителите и верниците, со одлука на управните органи, но и на Светата заедница за усогласување со одлуката на грчката Влада за превентивните мерки за спречување на дополнително ширење на коронавирусот. Како што објавија грчките медиуми, заменик – управителот Аристос Касмироглу конкретната одлука ...

Read More »