Tag Archives: Европската комисија

Европарламентот го усвои составот на новата Европска комисија

Изгласан новиот состав на Европската Комисија. На чело со првата жена претседател Урсула фон дер Лајен и со тимот од 26-те нови комесари, негова задача ќе биде во следните пет години да ја зајакне кохезивноста на Европскатата унија, но и нејзината економија. Во пресрет на гласањето, германската конзервативка на парламентарците им ги претстави својот кабинет и програма, при што ги ...

Read More »

Урсула фон дер Лајен е новата шефица на Европската комисија (ВИДЕО)

Европските пратеници гласаа за Германката Урсула фон дер Лајен за нова шефица на Европската комисија. За неа гласаа 383 од 733 присутни членови на Европскиот парламент. Европскиот парламент вкупно има 751 пратеник. Фон дер Лајен во својата политичка програма ја потврди европската перспектива на Западен Балкан. Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во своите политички цели, документ ...

Read More »

Европската комисија: Законот за јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија 

Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија како што е најавено во планот 3-6-9. Ова за МИА го изјави портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, според која, имплементацијата на законот треба да биде во согласност со европските стандарди. Таа посочи и дека Европската комисија сега очекува Собранието да се фокусира на реформите и напредокот ...

Read More »