Tag Archives: Европскиот парламент

Европскиот парламент одобри визна либерализација со Косово

Граѓаните на Косово во иднина би требало да можат да влегуваат во Европската унија без виза. Одобрувањето на безвизниот режим од страна на европратениците е важен чекор на патот кон поблиска соработка меѓу Приштина и ЕУ, оцени европратеникот Тејс Рутен, кој го предводеше тимот на Европскиот парламент во преговорите за новите правила за влез во Унијата. Според плановите, најдоцна од крајот на ...

Read More »

Скандал ЕУ: Потпретседателката на ЕУ парламентот и грчка европратеничка Ева Каили уапсена поради корупција

Потпретседателката на Европскиот парламент и европратеничка од грчката ПАСОК- Движење на промена Ева Каили веројатно е вмешана во скандалот со корупција и е под истрага на белгиските власти, а со одлуката на претседателот беше исклучена од партијата, јави дописничката на МИА од Атина. По последните случувања и истрагата на белгиските власти за корупција на европски функционери, европратеничката Ева Каили со ...

Read More »

Европскиот парламент со големо мнозинство го поддржа влезот на Хрватска во Шенген зоната

Европскиот парламент на денешната пленарна седница со големо мнозинство го поддржа влезот на Хрватска во Шенген зоната, а сега е потребна одлука на Советот на Европската унија за конечна потврда. Пратениците го изгласаа мислењето на Европскиот парламент за предлог-одлуката на Советот на ЕУ за прием на Хрватска во Шенген зоната. Гласаа 612 пратеници, од кои 534 беа за, 53 беа ...

Read More »

Унгарецот Ласло Трочањи на местото на Јоханес Хан

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен, јави дописничката на МИА од Брисел. Европскиот Парламент допрва треба да ја потврди оваа номинација. Урсула фон дер Лајен денеска ги презентираше своите предлози за новиот состав на Еврокомисијата. ...

Read More »

Давид Марија-Сасоли нов претседател на Европскиот парламент

Италијанецот Давид-Марија Сасоли е избран за нов претседател на Европскиот парламент. Тој беше предложен од социјалистите и демократите, откако лидерот на европските социјалисти Сергеј Станишев се откажа од номинацијата. Европратениците го избраа Сасоли во вториот обид, зашто при првото гласање му недостасуваа помалку од 10 гласа за да стапи на функцијата. Италијанецот ќе биде претседател на Европскиот парламент во следните ...

Read More »