Tag Archives: Голо Брдо

Бистата на Томас Транстромер дело на академскиот вајар Сокол Цфарку, Македонец од Голо Брдо поставено во спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга  

Во спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга, во седиштето на Струшките вечери на поезијата, вчера била откриена биста на Томас Транстромер, добитникот на Златниот венец во 2003 година. Националната установа Струшки вечери на поезијата денеска информира дека автор на делото е академскиот вајар Сокол Цфарку, а е донација од македонскиот иселеник во Шведска, Антонијо Трпeвски и неговата сопруга Пирко Т. ...

Read More »

Енкеледа Чела е пронајдена и е во добра здравствена состојба

Студентката Енкеледа Чела од Требиште областа Голо Брдо која се водеше како исчезната е пронајдена во близина на хотелот Белви и се во добра здравствена состојба. За ова попладнево информираше техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски, кој во врска со случајот се огласи на социјалната мрежа Фејсбук. Во врска со настанот кој ја вознемири јавноста, а се однесува на ...

Read More »

Неколкупати поголема фреквенција на граничниот премин Џепиште – Требиште областа Голо Брдо

На граничниот премин Џепиште – Требиште, во првите два месеца од годинава забележана е зголемена фреквенција на патници, споредено со истиот период минатата година. На граничен премин Џепиште-Требиште, забележана е зголемена фреквенција за над 15 отсто. На влез регистрирани се вкупно 3.643 додека на излез 3.409 патници или вкупно 7.052 патника. Одделно на влез регистрирани се 165 а на излез ...

Read More »

По сторијата на Фикс фаре уапсени секретарот на општина Булќиза Фитим Бала и администраторот на Острен Луан Мјештри издавале лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо 

Полиција од Булќиза, каде територијално припаѓа областа Голо Брдо, приведе три лица вработени во административната единица Острени, под сомнение за издавање лажни потврди за бугарско потекло. Апсењето следува по синоќешната истражувачка сторија „Сакаш бугарски пасош, оди во Острени, Голо Брдо“ во која со глас и слика се покажува колку е лесно да се купи потврда за бугарско потекло во Острени, област ...

Read More »

Голо Брдо три дена без струја, излез од областа само преку преминот Требиште-Џепиште

Поради лошите временски услови, со обилни врнежи од снег, ветер и температури до 10 степени под нулата, Македонците во областа Голо Брдо деновиве се соочуваат со веќе познатите проблеми, завеани патишта и прекин во снабдувањето со електрична енергија. Поради искинат проводници од тежината на снегот и силниот ветер, веќе три дена има прекин во снабдувањето со електрична енергија. Најавено е ...

Read More »

Градоначалничката на Општина Булќиза во посета на Македоците во Административна единица Требиште, Голо Брдо 

Градоначалничката на Општина Булќиза Фестиме Мјештри продолжува сo јавните расправи и консултаци за развој. Денес, беше во Административна единица Требиште, областа Голо Брдо каде внимателно ги слушаше Македонците од Административна единица Требиште за нивните проблеми, исто време вети проектите што се предвидени во инфраструктурата, земјоделството, образованието и водоснабдувањето. Градоначалничката на Општина Булќиза Фестиме Мјештри истакна дека областа Голо Брдо со ...

Read More »

Борбата за образование на мајчин јазик македонски јазик во областа Голо Брдо (ВИЕДО)

Живописниот регион Голо Брдо во Албанија има богата историја, обележана со борбите и аспирациите на македонската заедница да го зачува својот културен и јазичен идентитет. Во годините по Втората светска војна, од 1945 до 1948 година, македонското население во Голо Брдо го ужива правото да се школува на својот мајчин македонски јазик. После 1948 година на Македонците во областа на ...

Read More »

Во Тирана промовирано албанското издание на книгата за Македонците – Нашинци од Мери Стојанова

Во организација на македонската амбасада и албанскиот Институт за меѓународни студии во Тирана денеска беше промовирано албанското издание на книгата „Етнографија и антропологија на Македонците ‘Нашинци’ од македонско – албанското пограничје“ од Мери Стојанова. Книгата има повеќестрано значење и претставува своевиден водич во која се содржани повеќе елементи кои кај читателот прават целосна слика за месното македонско население. На промоцијата ...

Read More »

Македонско друштво „Мост“: Осуда за притисокот што Бугарската амбасада го врши врз Македонците во Голо Брдо

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците и во текот на пописот на населението и домаќинствата, кој во понеделникот почна во Албанија, што ја потврдува и посетата на бугарскиот амбасадор во областа Голо Брдо, изјави за МИА, претседателот на Македонското друштво „Мост“, Бесник Хасани изразувајќи „најостра осуда за притисокот што Бугарската амбасада го врши врз Македонците“. Во текот на изминатите ...

Read More »

Едмонд Османи: Најавата за отворање на училишта на бугарски јазик,нови обидите за асимилација во Голо Брдо

Едмонд Османи, потпретседател на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), партија на Македонците во Албанија, реагира на изјавата на бугарската потпретседателка Илиана Јотова за отворање на училишта на бугарски јазик и нагласува дека станува збор за продолжение на политиката на Софија за асимилација на Македонците во Албанија, каде, како што наглси, не живеат Бугари. Едмонд Османи, кој е и администратор ...

Read More »