Tag Archives: Италија

Потпишан договор за заемно признавање на пензиите меѓу Италија и Албанија

По околу 10 години интензивни преговори, Италија и Албанија денеска го финализира меѓусебното признавање на социјалното осигурување, односно заемното признавање на пензиите. Овој долгоочекуван договор за албанските граѓани кои живеат и работат во соседната земја, во Рим, го потпишаа министерот за надворешни работи на Италија Антонио Тајани и албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани. Се очекува имплементацијата ...

Read More »

Албанскиот Уставен суд го одобри договорот со Италија за прифаќање мигранти

Уставниот суд на Албанија во понеделникот го одобри договорот со кој се дозволува Италија да гради центри за мигранти на албанска територија, потег што беше критикуван од опозицијата и организациите за човекови права. Претставниците на албанската опозициска Демократска партија го изнесоа договорот пред судот, тврдејќи дека тој го прекршува уставот на земјата. Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации ...

Read More »

Силен земјотрес регистриран утринава во Италија (ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Италија во средата наутро околу 7 часот. Земјотресот се случил во 7 часот и 7 минути, на 67 километри од крајбрежниот град Римини, соопшти Евромедитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри. Земјотресот е почувствуван и во Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Во противпожарната бригада ...

Read More »

Италијанскиот претседател Серџо Матарела во посета на Македонија

  На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Како што соопшти прес-службата на Кабинетот напретседателот, Пендаровски и претседателот Матарела одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај учестуваше на интернет заседанието на Генералното собрание на Федералната унија на европски националности

Во 11. 09. 2021 година се одржа Собранието на делегатите на ФУЕН 2021 година во Трст, Италија. Покрај другите, во работа на состнокот учестуваше и претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, г-дин Никола Ѓурѓај. Македонското друштво “Илинден“-Тирана како членка на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН), истовремено е и дел на работната група на словенските малцинства во ФУЕН. Македонско друштво ”Илинден” ...

Read More »

Италија нов европски фудбалски шампион

На големото финале на Вембли во Лондон, Италија во вистински фудбалски спектакл дури по пенал рулетот ја совлада селекцијата на Англија со 3-2(1-1) и заслужено стигна до шамионскиот пехар. Ова е втора европска круна по онаа во далечната 1968 освоена по два меча против тогашна југославија, за популарните азури во историјата. Херој на азурите во големото финале е најдобриот фудбалер ...

Read More »

Италија испрати медицинска екипа и 500.000 заштитни маски во Албанија

Медицинска екипа составена од лекари и медицински сестри со искуство во лекувањето на заболени со Ковид-19 попладнево пристигна на аеродомот во Тирана. „Екипа експерти во Албанија ќе престојува 14 дена и ќе реализира консултативни активности и ќе им помага на албанските колеги што треба да првземат од специфичен здравствен апсект во дијагностицирањето и борбата со Ковид-19, пренесуваат албанските медиуми. Заедно ...

Read More »

Македонски иселеник во Италија на хуманитарна лицитација купи чоколадно јајце од 30.000 евра

Македонскиот иселеник, Мунир Шемси, кој веќе 28 години со своето семејство живее и работи во областа Венето, во северниот дел од Италија, реализира значајна донација за помош на населението при надминување на кризата поради коронавирусот. Имено, Шемси, на лицитација организирана од страна на локалните власти на регионот, купи чоколадно јајце во вредност од 30.000 евра. Идејата ја добил од својата ...

Read More »

Во италијанскиот град Бергамо пристигна конвој со руска медицинска помош (ВИДЕО)

Рускиот тим за одговор на коронавирус составен од медицински експерти и специјалисти на руското Министерство за одбрана денеска во конвој се упатија  од италијанската воздухопловна база Пратика ди Маре кон Бергамо. Градот Бергамо на северот на Италија е еден од најтешко погодените градови од КОВИД-19, а руските тимови ќе помогнат во борбата против ширењето на пандемијата. Според руското МО, 22 ...

Read More »