Tag Archives: јапонија

Македонија и Јапонија – 25 години дипломатски односи

  Девет проекти за шест региони ќе бидат потпишани денеска по повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Јапонија и Македонија. На церемонијата на потпишувањето на грант договорите ќе присуствува јапонската амбасадорка Кеико Ханеда и девет директори од институциите добитници на грантовите, министрите за здравство, за образование, за локална самоуправа, и заменик-министерот за труд и социјална политика. На приемот по ...

Read More »

Јапонија набавува носачи на авиони прв пат по Втората светска војна

Јапонската влада денеска го одобри петгодишниот план за одбрана, кој вклучува и набавка на два носачи на авиони, прв пат по завршувањето на Втората светска војна. Токио го правда тоа со сè поголемото воено присуство на Кина во регионот. Два брода, првично наменети за хеликоптери, ќе бидат модифицирани за да се овозможат кратки полетувања и вертикални слетување на авиони. Министерството ...

Read More »

Јапонија ќе потпише мировен договор со Русија

Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, вели дека Токио планира да потпише мировен договор со Москва. Абе, говорејќи пред јапонскиот парламент, рече дека односите се во абнормална состојба, а двете земји не потпишале мировен договор повеќе од 70 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. „Врз основа на односите на доверба со рускиот претседател, Владимир Путин, ќе го решиме територијалниот проблем и ќе ...

Read More »

Токио за првпат после 90 години ќе зазвучат камбани во православна црква

  За првпат после 1928 година, во соборниот храм посветен на Вознесението Господово во Токио, ќе зазвучат нови камбани. „Камбаните овде последен пат зазвучија точно пред 90 години. Тогаш имало и силен земјотрес. Претходно во 1923 година храмот настрадал многу, камбанаријата се срушила и од тогаш сите камбани замреле“, изјави архимандрит Герасим. Сега постојат шест камбани. Три се во многу ...

Read More »

Јапонскиот премиер во посета на Србија 

Премиерот на Јапонија Шизо Абе кој предводи делегација јапонски стопанственици денеска ја почнува посетата на Србија. Тој ќе разговара со претседателот Александар Вучиќ и со премиерката Ана Брнабиќ. Абе е прв јапонски премиер кој доаѓа во Белград од 1987 година кога тогашниот премиер Јасухиро Накасоне ја посети СФРЈ. Претходно Шинзо Абе престојуваше во Бугарија каде што со премиерот Бојко Борисов ветија ...

Read More »

Потпишан Меморандум за соработка меѓу Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” и Sophia University Јапонија

На 28-ми ноември 2017 година беше потпишан Меморандум за соработка меѓу Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” и Sophia University со седиште во Токио, Јапонија. Меморандумот за соработка беше потпишан од  ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” проф. др. Никола Јанкуловски, од првиот резидентен амбасадор на Република Македонија во Јапонија Н. Е. др. Андријана Цветковиќ, како и од проф. др. ...

Read More »

Мировниот договор меѓу Јапонија и Русија ќе биде во корист на двете земји

Јапонскиот премиер Шинзо Абе рече дека потпишувањето мировен договор со Русија ќе биде во корист на двете земји. Според веста на јапонската агенција „Киодо“, премиерот Абе во говорот на островот Хокаидо во врска со мировниот договор со Русија рече дека потпишувањето на истиот ќе биде во корист на двете земји. Премиерот Абе во говорот рече дека враќањето на Јужните Курилски ...

Read More »

Официјално отворена амбасадата на Јапонија во Македонија (ВИДЕО)

  Државниот министер за надворешни работи на Јапонија, Казујуки Накане пристигна  во Македонија со цел да присуствува на церемонијата за свечено отворање на Амбасадата на Јапонија во Скопје. Амбасадата на Јапонија во Македонија официјално започна со работа на 1 јануари 2017 година. За време на настанот г. Накане, заедно со Нејзината Екселенција г-а Кеико Ханеда, Амбасадор на Јапонија во Република Македонија и колегите од амбасадата, ...

Read More »

Северна Кореја истрела нова ракета, Токио во паника (ВИДЕО)

  Паника во Јапонија откако Северна Кореја истрела ракета која прелета над територијата на земјата, поточно над северниот остров Хокаидо. 14 минути по лансирањето, проектилот се распаднал на три дела и паднал во Јапонско Море. За ова ќе расправа Советот за безбедност на Обединетите Нации. Северна Кореја истрела уште една ракета која ја прелетала територијата на Јапонија и се распаднала ...

Read More »

Јапонците до 2025 година ќе лансираат автономни товарни бродови

Јапонските бродски компании започнаа соработка со бродоградителите, со цел да се развијат автономни самоуправувачки товарни бродови, јавува британскиот јавен сервис Би-Би-Си. Паметните бродови ќе ја користат вештачка интелигенција за трасирање на најбезбедна, најкратката и најекономична рута во однос на потрошувачката на гориво, а до 2025 година овој процес би требало да влезе во употреба.

Read More »