Tag Archives: јапонија

Евакуација на девет милиони луѓе во Јапонија поради тајфун

Девет милиони луѓе треба да бидат евакуирани од своите домови, бидејќи Јапонија беше погодена од еден од најсилните тајфуни Нанмадол, во кој едно лице загина, а речиси 70 беа повредени, јавува Би-Би-Си. Тајфунот го погоди најјужниот јапонски остров Кјушу во неделата наутро, а се предвидува дека во следните неколку дена ќе го помине главниот остров Хоншу. Десетици илјади луѓе ја ...

Read More »

„Бајки од Македонија“ и „Басни од Македонија“ ја шират македонската култура – достапни и на јапонски јазик

„Бајки од Македонија“ и „Басни од Македонија“ продолжуваат да ја докажуваат својата универзална вредност. Осум бајки и басни што се дел од овие изданија отсега ќе бидат достапни и на јапонски јазик и во нив ќе можат да уживаат и децата од Јапонија. Бајките „Момчето што се скри во златното јаболко“, „Вејко Северко“, „Двата цара“, „Девојчето и дванаесет месеци“ и ...

Read More »

Фондот за Западен Балкан и Меѓународниот фонд на Вишеград обновуваат соработката со Јапонија

Фондот за Западен Балкан, Меѓународниот фонд на Вишеград и Јапонија ќе ја продолжат својата соработка со многу важен проект “FIRE” промовирајќи ја културата на толеранција и меѓусебно почитување во два региона (WB6 и V4)“. Јапонија ќе го поддржи Фондот за Западен Балкан со 30.000 евра, за да организира конференција на која ќе се разгледаат најдобрите начини за мобилизирање на интересните ...

Read More »

Летните олимписки игри ќе бидат официјално отворени денеска во Токиo, Македонија ќе ја претставуваат вкупно осум спортисти

Летните олимписки игри ќе бидат официјално отворени денеска во Токио, по едногодишно доцнење поради пандемијата на коронавирусот, и ќе траат до 8 август, а Македонија ќе ја претставуваат вкупно осум спортисти. Овие Олимписки игри нема да бидат налик на ниедна од претходните, бидејќи на љубителите на спортот од странство им е забрането да присуствуваат на трибините, а само на некои ...

Read More »

Јапонија донира 554.000 евра на македонските здравствени институции

Амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори потпиша десет договори за грант помош во рамки на програмата за мали проекти за човекова безбедност (GGP) со цел подобрување на основните човекови потреби во Македонија. Десетте проекти, како што соопштија од Амбасадата, имаат за цел да ја поддржат државава во справување со кризата Ковид-19, а секоја здравствена институција ќе добие различно финансирање согласно потребите. Вкупната ...

Read More »

Јапонија даде помош за здравствените институции во Македонија

Амбасадорката на Јапонија, ,Кеико Ханеда и вицепремиерот Никола Димитров  потпишаа и разменија ноти за грант помош од 100 милиони јени (еквивалент на 813.000 евра) за итна помош на здравствените институции кои се справуваат со КОВИД-19. Амбасадорката Ханеда,  Димитров и министерот Венко Филипче ја потенцираа важноста на овој грант за време на пандемијата и долготрајното силно пријателство помеѓу Јапонија и Македонија. ...

Read More »

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

  Летните олимписки (ЛОИ) и Параолимписки игри (ПОИ) во Токио закажани за годинава се одложени за 2021 година поради пандемијата на коронавирус. Игрите што требаше да почнат на 24 јули се презакажани за „не подоцна од летото 2021 година“, а и понатаму ќе се нарекуваат Токио 2020. Предложив одложување за една година, а претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Томас Бах, ...

Read More »

Македонија и Јапонија – 25 години дипломатски односи

  Девет проекти за шест региони ќе бидат потпишани денеска по повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Јапонија и Македонија. На церемонијата на потпишувањето на грант договорите ќе присуствува јапонската амбасадорка Кеико Ханеда и девет директори од институциите добитници на грантовите, министрите за здравство, за образование, за локална самоуправа, и заменик-министерот за труд и социјална политика. На приемот по ...

Read More »

Јапонија набавува носачи на авиони прв пат по Втората светска војна

Јапонската влада денеска го одобри петгодишниот план за одбрана, кој вклучува и набавка на два носачи на авиони, прв пат по завршувањето на Втората светска војна. Токио го правда тоа со сè поголемото воено присуство на Кина во регионот. Два брода, првично наменети за хеликоптери, ќе бидат модифицирани за да се овозможат кратки полетувања и вертикални слетување на авиони. Министерството ...

Read More »

Јапонија ќе потпише мировен договор со Русија

Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, вели дека Токио планира да потпише мировен договор со Москва. Абе, говорејќи пред јапонскиот парламент, рече дека односите се во абнормална состојба, а двете земји не потпишале мировен договор повеќе од 70 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. „Врз основа на односите на доверба со рускиот претседател, Владимир Путин, ќе го решиме територијалниот проблем и ќе ...

Read More »