Tag Archives: makednija

Божествена Литургија во небесните височини на Крчин

Еве, веќе, трета година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и сестринствата на манастирите од Рајчица и Пречиста, предводени од возљубениот игумен и старец, Архимандрит Партениј, со посебна љубов и посветеност отслужија Божествена Литургија на врвот Крчин, што се наоѓа на надморска височина од 2341 м. Управувајќи ги сите наши сили кон искачувањето на овие небесни висини, заедно ...

Read More »

Иванов-Темер: Поттик за стопанската соработка меѓу Македонија и Бразил

  Постигнавме визна либерализација за нашите граѓани, ја поттикнавме стопанската соработка и веќе до институциите на Бразил е поднесена правната рамка за регулирање на нашите билатерални односи, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. Македонскиот претседател истакна дека ова е историска посета чиј повод е отворањето на првата амбасада на Република ...

Read More »

Поетесата Сања Атанасовска ја освои книжевната награда „Караманов“

Поетесата Сања Атанасовска од Куманово ја освои книжевната награда „Караманов“ со својот ракопис „Стаклена градина“ на 44-те по ред „Караманови средби“ кои се одржуваат во Радовиш во чест на поетот Ацо Караманов. Наградата викендов беше доделена во Радовиш. Збирката содржи 54 песни, а поетесата пишува на  теми кои го окупираат секој млад човек. Aтанасовска по професија е новинар. Во 2015 ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес бара итно и бесусловно помилување на Едмонд Темелко

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) иако задоцнета, за оправдана ја смета експресната одлука на Кривичниот совет, со којашто мерката на Кривичниот суд продолжување на 30-дневен притвор за Едмонд Темелко, се преиначува во домашен притвор поради нарушена здравствена состојба. Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повторно го повикува претседателот на Република Македонија во согласност со членот 11 од Законот за помилување, итно и безусловно да ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со претседателот на Албанија Илир Мета

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес (20 ноември 2017та година) заедно со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски оствари средба со претседателот на Република Албанија Илир Мета. На средбата се разговараше за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија. Соговорниците ги реафирмираа заложбите за ...

Read More »

Мета и Иванов загрижени за здравјето на Едмонд Темелко (ВИДЕО)

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко кој беше притворен како обвинет во случај на Специјалното јавно обвинителство за изборни нерегуларности е со многу нарушено здравје, а двајцата претседатели на Македонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Илир Мета, на денешната средба разговарале за тоа. „Претседателот Мета прв пат ми се јави кога беше притворен градоначалникот Едмонд Темелко. Се интересираше за неговата ...

Read More »

Во Прилеп се одржа трибина ,,Македонците во Албанија, искуства и предизвици‘‘ (ВИДЕО)

Македонците во Албанија се наоѓаат под засилена бугарска пропаганда, а македонската држава само немо набљудува и не превзема никави чекори. Ова беа главните тврдења кои се изнесоа на денешната научна трибина „Македонците во Албанија, искуства и предизвици“, која се организираше во Прилеп. Организатор на беше ЈНУ Институт за старословенска култура – Прилеп. Во октомври албанскиот парламент изгласа закон со кој ...

Read More »