Tag Archives: Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ)

ИНСТАТ го одби барањето на МАЕИ и Мала Преспа да биде опфатена со продолжениот рок за попис

Институтот за статистика (ИНСТАТ) го одби барањето на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), пописот на населението да се продолжи и за подрачјето на Мала Преспа каде што живеат Македонци. „Добивме негативен одговор на барањето, со образложение дека продолжувањето на пописот на населението и домаќинствата важи само за планинските населени места и оние погодени од ...

Read More »

Коалицијата на МАЕИ и Социјалистичка партија ја започнаа изборната кампања во Пустец со промоција на Пали Колефски за градоначалник

Во Пустец, коалицијата на единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и Социјалистичка партија, ја започнаа изборната кампања со промоција на Пали Колефски за градоначалник на општината. Заблагодарувајќи се на Македонците во Албанија за големото присуство на неговата презентација, Колефски се осврна на сите реализирани проекти во изминатите четири години. И во наредните четири години ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција во изборна коалиција со Социјалистите, во Пустец ќе го поддржи Колефски

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), на локалните избори што во Албанија ќе се одржат на 14 мај, ќе биде во изборна коалиција со владејачката Социјалистичка партија на премиерот Еди Рама. Договор е постигнат на денешната средба во Пустец, која со највисокото раководство на партијата, предводено од лидерот Васил Стерјовски, беше одржана со Нико Пелеши, ...

Read More »

Централната изборна комисија ја регистрира Македонската алијанса за европска иднина (МАЕИ) за учество на локалните избори во Албанија

Централната изборна комисија соопшти денеска меѓу партиите кои што ќе се борат за избор на градоначалници ќе биде и единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ). Централната изборна комисија денеска одржи состанок и одлучи за барањето за регистрација на МАЕИ да учествува на локалните избори во Република Албанија. – стои во соопштенито на Централна изборна комисија.

Read More »

Делегација на МАЕИ оствари средба со делегација на Советодавниот комитет за Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства на Советот на Европа

Делегација од единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, предводена од претседателот Васил Стерјовски, во Корча, оствари средба со делегација на Советодавниот комитет за Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства на Советот на Европа. На средбата делегацијата на Македонска алијанса за европска интеграција ја запозна делегацијата на Советодавниот комитет за Рамковната конвенција за заштита на ...

Read More »

Делегација на Македонска алијанса за европска интеграција во посета на Општина Прилеп

Претседателот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски и Потпреседателот  и администраторот на административната единица Требиште, областа Голо Брдо, Едмонд Османи на 05.02. 2022 година во просторите на Општина Прилеп оствари средба со Градоначалник на Општина Прилеп Борче Јовчески. На средба се размениа некои идеи, се разговара за идни проекти, како и за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија.

Read More »

Стерјовски: Десетпати зголемана цената на огревното дрво во Преспа, силен удар за жителите

Во име на единствената македонска партија во Албанија, Македонска Алијанса за европска интеграција (МАЕИ), партискиот лидер, Васил Стерјовски, денеска на прес конференцјата одржана во Корча, ја пренесе загриженоста на жителите на македонската заедница од областа на Преспа поради поскапувањето на огревното дрво на територијата на Националниот парк „Преспа“. Поскапувањето на огревното дрво годинава тешко ги погоди жителите на Преспа кои ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) со честитка по повод Илинден

Честитка по повод националниот празник 2 Август – Илинден упати единствената македонска партија во Република Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ). Македонска алијанса за европска интеграција на сите Македонци каде и да се им го честита големиот национален празник Денот на државноста на Македонија – Илинден. Прославувајќи ги двата Илиндена, 1903 и Првото заседание на АСНОМ од 1944, со ...

Read More »

Стерјовски: Неодредувањето датум за Скопје и Тирана за почеток на преговори со ЕУ последователно разочарување

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, во обраќањето на денешната пленарна седница на албанскиот парламент се задржа на неодредувањето датум за Тирана и Скопје за почеток на преговири со ЕУ, оценувајќи го како „ последователно разочарување на сериозноста на проширувањето на Европската унија“. Според него фактот дека повеќето земји од ЕУ се согласиле за датум за ...

Read More »

Честитка од Македонска алијанса за европска интеграција по повод Фитер Бајрам

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) упатија честитки по повод големиот муслимански празник Фитер Бајрам. Единствената македонска партија во Албанија, МАЕИ, посакува празничните денови да минат во среќа, радост и добро здравје. Честит големиот празник Рамазан бајрам. Нека овие денови кај секој човек ги потврдат вредностите на слогата, толеранцијата и духовниот напредок и сите заедно да имаме спокоен и среќен ...

Read More »