Tag Archives: Македонската православна црква – Охридска архиепископија

Поглаварот на МПЦ-ОА архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во посета на црквата на МПЦ во Загреб

  Поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во канонска посета на Европската епархија и ја посетил градбата на црквата на МПЦ-ОА Света Злата Мегленска во Загреб. Заедно со него биле и загребачкиот градоначалник Милан Бандиќ и хрватскиот кардинал Јосип Божаниќ. Веста е објавена на официјалниот сајт на градот Загреб. Во придружба на Поглаварот на Македонската православна ...

Read More »

Македонскиот народ прв ја возобнови Охридската Архиепископија

Одржувањето на овогодишниот Архиепископски црковно-народен собор, се совпадна со 1000-годишнината од основањето на славната Охридска архиепископија и со одбележувањето на 60 години од возобновувањето на Охридска архиепископија во лицето на Македонската православна црква. И, всушност, ова наше собирање, ова наше заедништво, и од дојдените претставници од епархиите во Татковината и од епархиите за Македонците по светот, е најдостојно признание за ...

Read More »

Архиепископски црковно-народен собор на Македонската православна црква – Охридска архиепископија во Калишта

Јубилејно заседание на највисокото црковно-управно и законодавно тело на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископскиот црковно-народен собор ќе се одржи од денеска до 7 октомври во манастирскиот комплекс „Рождество на Пресвета Богородица“ во Калишта. На дневен ред на соборот ќе бидат неколку измени во Уставот на МПЦ-ОА од административен карактер, разграничување на границите и бројот на епархиите, разгледување на ...

Read More »

Премиерот Заев побара признавање на МПЦ од Вселенската Патријаршија, Вселенскиот патријарх позитивно одговори

Премиерот Зоран Заев со писмо побарал од Вселенската Патријаршија признавање на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, како рамноправна црква во Православниот свет. Вселенската патријаршија на денешната седница позитивно одговорила на барањето на Премиерот Заев, наведувајќи дека презема одговорност за прашањето на Охридската Архиепископија. Светиот и Свештен Синод на Вселенската Патријаршија во Константинопол го разгледа прашањето со нерешениот ...

Read More »

Американски црковен историчар: Вистинско време е автокефалноста на МПЦ-ОА да биде признаена од сите

Инес А. Мурзаку е професор по црковна историја, Оддел за религија, на Универзитетот Сетон Хол во Њу Џерси, а до јуни 2016 година била основач на Одделот за католички студии. Завршила докторат од Папскиот ориентален институт во Рим и била професор по византологија на универзитетите во Болоња и Калабрија во Италија и Универзитетот во Минстер во Германија. Таа е одличен ...

Read More »

Честитка од поглаварот на Македонската православна црква – ОА, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик (ВИДЕО)

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан упати честитка по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик.  

Read More »

Архимандритот Јоаникиј Ракотински ќе биде прогласен за светец

  Македонската православна црква – Охридска архиепископија овој викенд (сабота 23. септември и недела 24. септември) ќе го богослужи торжествениот чин на впишување на архимандритот Јоаникиј Ракотински во списокот на светиите. Прославата ќе започне во сабота во 17.30 часот, во Соборниот храм “Свети Климент Охридски“, во Скопје, со Воскресна вечерна богослужба, со која ќе чиноначалствува епископот Хераклејски г. Климент, во ...

Read More »