Tag Archives: малта

Македонија ја победи Малта со 2-0

Македонската фудбалска репрезентација вечерва на гостински терен ја совлада репрезентацијата на Малта со резултат 2-0 во натпревар од квалификациите за Европското првенство (ЕП) и ги задржа шансите за пласман на ЕП што ќе се одржи следната година во Германија. Водство на македонската репрезентација во петтата минута од мечот ѝ донесе Елиф Елмас, а во финишот на првото полувреме Јован Манев ...

Read More »

Пасош од Малтешкиот витески ред го поседуваат само тројца луѓе

                Црвениот пасош од Малтешкиот витески ред е еден од најретките на светот. Можат да го имаат три лица, голем мајстор, заменик на големиот мајстор, и канцелар на овој ред. Во секој момент на светот постоеле, постојат и ќе постојат само три пасоши од Сувремениот малтешки воен ред, чие целосно име е „Суверен војнички и ...

Read More »

Амбасадорот на Македонија ги презентираше акредитивите во Малта

  Амбасадорот Шамбевски ќе ја покрива Малта, како прв нерезидентен Амбасадор, преку Амбасадата на Република Македонија во Рим. Во разговорот, по церемонијалниот дел, Претседателката Прека и Амбасадорот Шамбевски изразија задоволство од неодамнешното воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. Разменија мислења за правците во кои се планира да се развива билатералната соработка, преку заокружување на договорната состојба меѓу двете земји, интерес ...

Read More »