Tag Archives: медиуми

Мисијата на ОБСЕ организираше Петтиот форум за развој на медиумите во Албанија

Мисијата на ОБСЕ во Албанија организираше годишен форум за развој на медиумите насочен кон олеснување на професионалниот дијалог на повеќе теми на албанските медиуми. На форумот присуствуваа претставници на Мисијата на ОБСЕ во Албанија, Делегацијата на Европската унија во Албанија, претставници на медиумски организации, експерти и студенти. Амбасадорот на ОБСЕ во Албанија, Бернд Борхард во својот говор рече дека овој ...

Read More »

Слободата на медиумите во Албанија се влошува

Од 18-21 јуни 2019 година делегација составена, од Европскиот центар за слобода на печатот и медиумите (ЕЦППФ), Комитетот за заштита на новинарите (КПЈ), Европската федерација на новинари ЕФЈ), Меѓународниот институт за новинари (ИПИ), Репортери без граници (РСФ) и Организацијата за медиуми на Југоисточна Европа (СЕЕМО) организаци кои се занимаваат со слободата на медиумите и заштитата на новинарите во Тирана на меѓународна мисија ...

Read More »

Каменос тврди дека има докази против Коѕијас за финанцирање на медиуми во Македонија и Албанија

  Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос најави контра-тужба против поранешниот шеф на грчкото МНР и потписник на преспанскиот договор, Никос Коѕијас. Овие најави доаѓаат само неколку дена откако Коѕијас соопшти дека го тужи Каменос за нарушување на честа, угледот и достоинството. Коѕијас тврди дека бил уценуван и под закана, како и дека за него биле ширени неколку лаги, меѓу ...

Read More »

Медиумски меѓународни организации повикуваат Албанија да се откаже од законите за онлајн медиуми

  Четири меѓународни медиумски организации ја повикаа албанската Влада да се откаже од два предлог-закони за државна регулатива и обврзна регистрација за онлајн медиуми, кои планира да ги усвои со цел борба против лажните вести. Во писмо до премиерот Еди Рама и министерката за правда Етилда Ѓонај, Европскиот центар за слобода на медиуми, Европската федерација на новинари, Репортери без граници ...

Read More »

ОБСЕ се загрижени за иднината на медиумите во Албанија

  “Албанија мора целосно да спроведе декриминализија на клевета. Регулирањето на онлајн портали треба да се спроведе со целосно почитување на меѓународните стандарди, внимателно да не се наруши слободата на медиумите, преку широка и транспарентни консултации, како и почитување на принците. ОБСЕ е подготвена да обезбеди поддршка во текот на оваа иницијатива и го поздравуваме посветеноста на премиерот Рама, што ...

Read More »

Мустафај: Грчкото финансирање на медиумите е поврзано со грчките тајни служби, потрена е итна истрага

Познатиот албански професор и поранешен шеф на дипломатијата, Бесник Мустафај смета дека е потребна комплексна истрага во Албанија за обвинувањата дека албански медиуми биле финансирани од тајни фондови на грчкото Министерството на надворешни работи, со цел пласирање инфромации во интерес на Грција. Ова е многу сериозно, бидејќи ја нарушува независноста на медиумите во Албанија и е сериозно мешање во демократскиот ...

Read More »

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите изрази загриженост во врска со новиот систем за регистрација на интернет портали во Албанија 

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Харлем Десир, денеска изрази загриженост во врска со објавувањето на новиот систем за регистрација на 44 интернет портали во Албанија и можно и затворање. На 15 октомври Агенцијата за електронски и поштенски комуникации објави листа од 44 медиуми кои мора да бидат регистрирани во националниот центар за бизнеси и да бидат опремени со Нипт ...

Read More »

Албанија: Агенцијата за електронски и поштенски комуникации со закани за затворење на онлајн медиумите

  Агенцијата за електронски и поштенски комуникации на Албанија (АКЕП) вчера им даде рок од три дена на 44 онлајн медиуми да извадат даночен број и да го објават на веб-страницата, што предизвика нов бран остри реакции од новинарската фела за притисок на власта врз медиумите. Наведените онлајн-медиуми се во најголем дел критичари на власта. Голем дел од замерките дека станува збор ...

Read More »