Tag Archives: мвр

ЕУ потпиша договори со Македонија и Албанија за борба против тероризмот

Договорите кои беа потпишани во Брисел, во името на ЕУ ги потпиша Димитрис Аврамопулос, еврокомесар за миграции, внатрешни работи и граѓанство, во името на Албанија министерот за внатрешни работи Сандер Лешај, во името на Македонија Оливер Спасовски. Договорите кои беа потпишани во рамките на Заедничкиот акционен план за борба против тероризмот меѓу ЕУ и регионалните земји, покрај тоа што ќе ...

Read More »

Македонија: Донација од Сојузна Република Германија за Министерството за внатрешни работи

„Во сите овие години наназад, практично од осамостојувањето на нашата земја до денес, Сојузна Република Германија беше една од оние земји кои што без нималку задршка или двоумење, даде огромен придонес во нашите напори да изградиме стабилно, демократско и просперитетно општество подготвено да стане рамноправен член на евро-атланските асоцијации“ рече денеска, меѓу другото, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по ...

Read More »

Албанија: Сандер Леши нов заменик министер за внатрешни работи

Откако претседател Илир Мета не се согласи нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши, бригадниот генерал сега ќе биде заменик министер за внатрешни работи. На оваа функција тој е предложен од премиерот Еди Рама, а одлука ќе донесе Владата. Рама за овој свој чекор ја информирал парламентарната група на неговата Социјалистичка партија, додавајќи дека на утрешната вонредна пленарна ...

Read More »

Обвнителството побара одземање на пратеничкиот имунитетот поранешниот албански министер за внатрешни работи Тахири

  Обвнителството за тешки кривични дела достави барање до парламенот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири. Во официјалното соопштение стои дека тоа се бара во рамки на истрагата за криминална група која се занимавала со трговија на големи количини мархуана од Албанија за Италија последните,синоќа, добиени документи од италијанските власти конкретно за ...

Read More »

Рама: Најави длабоки реформи во албанското МВР

  Премиерот Еди Рама најави чиститки во полицијата, истакнувајќи дека акциите кои ги презеде полицијата во градот Елбасан, околу пресметката со инволвираните полициски работници во криминални дејствија ќе продолжи. ,,Има податоци дека има полициски структури кои се поврзани со криминогени банди во Елбасан, но и други градови, и чистката во полицијата ќе биде максимална“ рече Рама, во својот говор во Собранието, ...

Read More »