Tag Archives: нафта

Доларот ослабе, нафтата поскапе

На валутните пазари вредноста на американскиот доларот во однос на кошничката валути на почетокот од тргувањето бележи благ пад, по минатонеделниот раст од 0,3 отсто. Индексот на доларот, кој ја искажува вредноста на американската однос на другите шест најважни светски валути, претпладнево се движи околу 104,70 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,75 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос ...

Read More »

Кога Европа ќе добие руски гас

По само две години „Гаспром“ ќе ги заврши „Турски тек“ и „Северен тек 2“. Земјите низ кои транзитира рускиот гас Украина, Полска и Бугарија, ризикуваат да останат со празни цевки, посочуваат експертите „Гаспром“ почна да го поставува морскиот дел од гасоводот „Турски тек“, соопшти компанија на 7 мај 2017 година. „Турски тек“, кој го замени неуспешниот „Јужен тек“, според плановите ...

Read More »

Повторно паднаа цените на нафтата

  Производството на нафта во САД повторно се приближи до рекордно ниво поради проектот на експлоатација на нафта од јагледни шкрилци. Американското производство на нафта се зголеми за 850 000 барели дневно на 9,3 милиони барели дневно во однос на минималното производство од 2016 година, што, како што оценуваат агенциите, е близу до рекордно производство од 2015 година. Американските произведувачи ...

Read More »

Русија ќе сондира нафта во Црното море

Нај големата Руска петролејска компанија Руснефт соопшти дека планира годинава да започне со нафтени сондирања во Црното море. Игор Сечин генерален директор на компанијата за започнувањето на сондажните активности во Северниот пол во подрачјето Хатанга рече дека Руснефт од годинава ќе ги започне сондажните активности за откривање нафта во Црнопто море. Роснефт додаде Сечин идната година ќе започне со сондирање ...

Read More »