Tag Archives: ОМО “ИЛИНДЕН”- ПИРИН

ОМО „Илинден“ – Пирин го прослави денот на Македонското востание

Претставници на организацијата на Македонците од Бугарија, ОМО „Илинден“ – Пирин денеска на повеќе локации го одбележа одбележан денот на Македонското (Кресненско) Востание. Фото: Фејсбук профил на ОМО „Илинден“ – Пирин На Фејсбук профилот на организацијата информираат дека во 10 часот во градот Кресна, пред споменикот на Димитар Поп-Георгиев Беровски, говор одржал Стојко Стојков. Фото: Фејсбук профил на ОМО „Илинден“ ...

Read More »

ОМО “Илинден“-Пирин и македонски организации во Бугарија оддржаа семакедонската прослава на Илинден во село Мусомиште

ОМО “Илинден“-Пирин и останатите македонски организации во Бугарија оддржаа семакедонската прослава на Илинден во село Мусомиште, Гоцеделчевско. Беше отслужена панихида за загинатите за слободата на Македонија, а говор одржа Димитар Иванов од Шумен. Свиреше оркестарот на Велко Попов. Фото: ОМО “Илинден“-Пирин

Read More »

ММДЧП го осудува бугарското вознемирување на активистите на македонското малцинство овозможено од ЕУ

Политичката партија на Македонците ОМО “Илинден”-Пирин објави соопштение (подолу) во врска со драматичниот пораст на закани и малтретирање со кои се соочуваат од страна на бугарските власти и цивили. По шокантната одлука на Европската Унија да ја поддржи кампањата на Грција за промена на името на Република Македонија и бришење на етничкиот идентитет и историјата на Македонците (ова се клучните ...

Read More »

Наскоро македонски центар во Благоевград

Не постојат законски пречки за реализација на идејата за отворање македонски културен клуб во Бугарија. Македонците од Бугарија имаат легитимно право да бараат помош од Македонија како нивна матична држава. Отворањето македонски културен клуб и центар е само еден конкретен пример дека Македонците од Бугарија може легално да си побараат помош од Македонија за потребите на споменатиот проект. Токму отворањето ...

Read More »

ОМО “Илинден“-Пирин работи на отворање македонски културен центар во Благоевград

Инспирирани од најавата на премиерот Димитар Ковачевски дека ќе се отворат клуб и културен центар на Македонците во Благоевград, веднаш започнавме со подготовки за реализација на оваа извонредна намера, соопштуваат од организацијата на Македонците од Бугарија, ОМО “Илинден“-Пирин. Пред неколку недели му пишавме писмо на премиерот и се надеваме дека тој и Владата целосно ќе ја поддржат нашата иницијатива за ...

Read More »

ОМО “Илинден”-Пирин: Нашиот клуб двапати беше искршен, немаше истрага од бугарската полиција

Здружението на Македонци во Бугарија, ОМО “Илинден”-Пирин реагираше на палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михалов“ во Битола. Според нив, постои разлика меѓу Македонија и Бугарија во однос на ова прашање и насилството врз нивниот клуб во бугарскиот град Гоце Делчев. Пред неколку дена беше запален влезот бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. Настанот беше одразен во медиумите, актот беше ...

Read More »

ОМО “Илинден”- Пирин му одговори на европратеникот Ковачев

Набљудуваме природна ескалација на неприродниот процес кој Бугарија ѝ го наметна на Македонија, а македонските влади спротивно од секој разум и достоинство го прифатија. Откако се поставија барања Бугарија да биде ослободена од вина за судбината на македонските евреи, да не биде нарекувана окупаторска, а ниту фашистичка за својата улога како фашистички окупатор во Втората светска војна, логично во ова ...

Read More »

ОМО “Илинден”-Пирин до Радев: Не сме сепаратисти доста со клевети и лаги за Македонците во Бугарија

Не можеме, а да не реагираме на неодговорните изјави на претседателот на Бугарија Румен Радев за наводните „сепаристичките ставови и претенциозните тврдења за малцинство од личности кои се сретнале со претседателот Стево Пендаровски“, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”-Пирин на денешната изјава на Радев по средбата на македонскиот претседател Стево Пендаровски со претставници на повеќе организации на Македонците од Бугарија. Oд средбата на ...

Read More »

Македонија да не се откажува од Македонското малцинството во Бугарија и да бара реципроцитет од Софија

На 28 јануари делегација составена од 8 претставници на една партија и 4 организации кои се застапуваат за правата на бугарските државјани со македонска свест и самоопределба, македонското малцинство во Бугарија се сретнаа со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски. На средбата тие му ја дадоа својата заедничка писмена позиција и му изложија серија проблеми со кои се соочуваат тие, заедно ...

Read More »

Омо “Илинден”-Пирин: Македонско малцинство во Бугарија има и ќе има

Колку е апсурдно чувството да се кажуваат очигледни лаги, во кои никој, освен измамените граѓани на Бугарија, не верува, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”– Пирин за изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков за македонското малцинство во Бугарија. Ви ја пренесуваме реакцијата во целост „За жал, со изјавата дека во Бугарија нема македонско малцинство, бугарскиот премиер Кирил Петков, се ...

Read More »