Tag Archives: помош

Македонија: Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од 3 милиони денари. „Во рамките на нашите технички можности уште во текот на вчерашниот ден Град Скопје упати две екипи кои се во ...

Read More »

Македонија испрати тим од 41 лице и 11 возила за спасување во Албанија

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на Македонија се испратени во Албанија заради справување со последниците од силниот земјотрес, кој изутрината ја погоди земјата. Тимот е координиран од Дирекцијата за ...

Read More »

Град Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините. Правиме сѐ што е можно за помош во овие трагични моменти – порача градоначалникот на Фејсбук додавајќи дека на утрешната седница на Советот на град Скопје, ќе побара да се ...

Read More »

Сто илјади евра помош од Македонија за настраданите во поплавите во Албанија

  Владата на Република Македонија на седницата одржана на 11.12.2017 година донесе одлука да одвои 6 милиони денари или 100.000 евра финансиска помош за настраданите граѓани во Албанија во поплавите што се случија минатиот месец. На претходната седница Владата донесе одлука да ѝ испрати хуманитарна помош на Албанија.Во поплавите загина едно лице, а илјадници куќи беа уништени. Под вода беа ...

Read More »

Грција бара помош од ЕУ за справување со пожарите

Грчките власти бараат помош и авиони од земјите-членки на ЕУ за гасенње на пожарот северозападно од Атина. Поддршка ќе стигне и од Кипар кој праќа 60 пожарникари чијашто работа е отежната поради непристапноста на теренот и силниот ветер. Уништени се неколку хектари борова шума. Пожарот почнал во одмаралиштето Каламос и се проширил во три града. Ситуацијата е најсериозна во околината ...

Read More »