Tag Archives: посета

Амбасадорот на Македонија во Албанија, Данчо Марковски на работна посета на Ректоратот на Универзитетот во Корча (ВИДЕО)

Амбасадорот на Република Македонија во Република Албанија, Данчо Марковски, на 4 март 2019 година, престојуваше на работна посета на Ректоратот на Универзитетот во Корча, каде што беше примена на од ректорот, проф. д-р. Али Јашари и заменик-ректор, д-р. Еринда Папа. За време на разговорите Ректорот го информираше амбасадорот за активностите спроведени во рамките на соработката која има Универзитетот во Корча ...

Read More »

Словенечкиот претседател Пахор во посета на Албанија

На покана на албанскиот претседател Илир Мета, попладнево во Тирана пристигна претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. Со сите државнички почести беше пречекан од својот домаќиn, dоцна попладне Пахор се сретнa и со албанскиот премиер Еди Рама а потоа и со лидерот на опозициската демократска партија, Љуљзим Баша. Во текот на утрешниот ден планирани се средби со градоначалникот на Тирана ...

Read More »

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски на посета на Хрватска

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски кој престојува во Загреб се сретна со Државниот секретар за Европа во хрватското министерство за надворешни работи, Андреа Метелко Згомбиќ. Со оглед на тоа што состанокот се одржа во пресрет на гласањето за ратификација на НАТО протоколот за пристапување на Република Македонија во Северноатланската Алијанса обострано беше изразено задоволството што Република Хрватска е ...

Read More »

Ким Џонг-ун стигна во Виетнам (ВИДЕО)

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун допатува Ханој, Виетнам каде утре и задутре би требало да се состане со американскиот петседател, Доналд Трамп, јавуваат агенциите. Ким со воз стигна на станицата Донг Данг, на виетнамската граница со Кина, по поминати 4.000 километри. Тој во придружба на обезбедувањето, ја поздрави насмеаната публика, а потоа со автомобил се упати кон Ханој. На влезот во железничката станица, ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија Заев освари средба со Олта Џачка министерка за одбрана на Република Албанија

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Олта Џачка, министерка за одбрана на Република Албанија. На состанокот, изразена е поддршка од Република Албанија за отворените интеграции на Република Македонија во НАТО, како и благодарност од премиерот Заев до албанскиот колега, премиерот Еди Рама, до Владата на Република Албанија и до граѓаните, за поддршката на НАТО ...

Read More »

Градоначалникот на Скопје во посета на Тирана 

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, на денешната средба во Тирана со градоначалникот на албанската метропола, Ерион Велиај, разговараше за зајакнување на односите и размена на позитивни искуства во интерес за граѓаните од двата града. Во име на пријателството, Велиај на Шлегов му врачи плакета „Саат кула“,која е симбол во амблемот на градот. По средбата, Велиај рече дека Тирана и Скопје ...

Read More »

Претседател на Собранието на Република Албанија освари средба со претседателот на Собранието на Република Македонија

Претседателот на Собранието на Република Албанија Грамос Ручи, денеска оствари средба со Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. Џафери беше поканет од страна на албанскиот парламент за одобрување на нацрт-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. На состанокот присуствуваа амбасадорот на Република Македонија Дончо Марковски и Таулант Бала, претседател на пратеничката група на ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”- Огранок Голо Брдо, г. Или Халилај на посета во Бигорскиот Манастир Св. Јован Крстител

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Огранок Голо Брдо, г. Или Халилај, на 31.12.2018 година беше во посета на Бигорскиот Манастир Св. Јован Крстител – Дебар, Република Македонија. Тој, со благослов на игуменот на Манастирот, Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, беше топло пречекан и оствари средба со дел од браќата монаси. На средбата претседателот на Македонско друштво ”Илинден”- Огранок Голо Брдо, го информира ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов на ги посети припадниците на АРМ во касарната во Кичево

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, д-р Ѓорге Иванов, денеска, на првиот ден од Новата година, ги посети припадниците на АРМ во касарната „Чеде Филиповски-Даме” во Кичево. Претседателот Иванов на припадниците на АРМ кои извршуваат должност за време на новогодишните празници им ја честита Новата 2019 година, посакувајќи им многу здравје, среќа и радост, како и ...

Read More »

Делегација од Владата на Република Македонија на посета на стопанственици во Албанија

Делегација од Владата на Македонија, предводена од министерот за странски инвестиции, Бардул Даути, советничката за земјоделство на Претседателот на Владата, Ленче Николовска и советникот во кабинетот на министерот за земјоделство, Никица Бачовски, неодамна беа во Тирана, на средби со стопанственици од Албанија. Целта на посетата беше развивање на соработка меѓу двете држави во областа на бизнисот и земјоделското производство. Се ...

Read More »