Tag Archives: пожар

Досега потврдени 10 жртви во пожарот ковид – болница во Тетово

Десет загинати досега се потврдени во пожарот кој го зафати модуларниот ковид – болница во Тетово околу 21 часот, но бројката може да порасне, соопшти Министерството за здравство и апелира да не се шпекулира со бројките. Според информациите од Тетовската болница, во модуларната единица имало вкупно 24 пациенти во моментот на пожарот. „Ова е многу тажен ден, министерот за здравство д-р Венко ...

Read More »

Едно лице загина, десетици повредени во експлозија во зграда во Германија

Во германскиот град Бланкебург, на истокот од земјата, рано утрово одекнала силна експлозија. Германските медиуми наведуваат дека експлозијата одекнала во 08:55 во една станбена населба. Според последните информации најмалку 25 лица се повредени, но тој број не е официјален ниту конечно потврден а не е позната ниту причината за експлозијата ни останатите детали. Портпаролот на полицијата Уве Бекер изјавил дека ...

Read More »

Голем пожар во Мала Преспа 

  Голем пожар веќе два дена беснее во атарот на селото Церје, општина Пустец, Мала Преспа. Пламените јазици уништија огромна површина дабова шума,кои се дел од нацоналнот парк „Преспа“ непристапниот терен и ветерот се дополнителен проблем. На жителите од оваа област кои настојуваат да го спречат ширењето на пожарот кон селото им помагаат и прпадниците на граничната полиција. Локланите власт ...

Read More »

Пожар го уништи 200 години стариот Национален музеј на Рио де Женерио (ВИДЕО)

Голем пожар ја уништи поранешната бразилска кралска палата, во која е сместен Националниот музеј, најстарата научна институција во земјата и најголемиот природонаучен и историски музеј во Латинска Америка.Според извештаите, нема повредени во големиот пожар кој ја уништи зградата на Националниот музеј на Бразил во Рие де Жанеиро. Тој е најстарата научна институција во земјата и најголемиот природонаучен и историски музеј ...

Read More »

Запалени 80 автомобили во повеќе шведски градови (ВИДЕО)

Oсумдесет автомобили се запалени во повеќе шведски градови. Момчиња облечени во црно почнале со палењето вчера околу 21 часот. Повеќето запалени автомобиле биле во Гетеборг, но инциденти се пријавени и во други градови како Малме, Фалкенберг, Хелсингборг и Тролхетн. Имало и опожарени возила во Стокхолм. Момчињата ги разбивале прозорците на авбтомобилите на паркинзите и фрлале молотови коктели. Покрај тоа, фрлале и камења ...

Read More »

Најмалку 30 повредени при експлозија во Албанија (ВИДЕО)

Најмалку 30 луѓе се повредени, од кои петмина потешко, при експлозија на гас во туристичкото место Велипоје во северозападна Албанија. Експлозијата, според тамошните медиуми, се случила во кујната на еден ресторан, на првиот кат од хотелски комплекс. Потоа избувнал пожар поради што интервенирале противпожарните служби. Извршена е евакуација на туристите во околината на комплексот, Велипоје е едно од омилените туристички ...

Read More »

Гори станбена зграда на 24 ката во Лондон (ВИДЕО)

  Кула во Лондон со 24 спрата избувнал пожар на 4-от спрат кој се проширил до врвот, за набрзо да прерасне во масовен пламен.  Има заглавено станари на повисоките катови, а лондонската противпожарна бригата има активирано 40 возила и над 400 пожарникари во гасењето. Тоа е највисоката зграда наречена Grenfell Tower, која изградена во 1974 година, во западен Лондон и ...

Read More »