Едно лице загина, десетици повредени во експлозија во зграда во Германија

Во германскиот град Бланкебург, на истокот од земјата, рано утрово одекнала силна експлозија. Германските медиуми наведуваат дека експлозијата одекнала во 08:55 во една станбена населба. Според последните информации најмалку 25 лица се повредени, но тој број не е официјален ниту конечно потврден а не е позната ниту причината за експлозијата ни останатите детали. Портпаролот на полицијата Уве Бекер изјавил дека е во тек евакуација на станарите од тој блок. На фотографијата која ја објави полицијата се гледа станбен блок со пет ката и оцрнети прозори на вториот кат од кои излегува дим.

Advertisement