Tag Archives: Претседателот на Владата на Република Македонија

Средба на премиерот Заев со делегација од албанскиот Парламент

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со делегација од пратеници од Парламентот на Република Албанија, предводена од претседателката на Комисијата за надворешни работи во албанскиот Парламент, Мими Кодели. На средбата е изразена силна поддршка за политиките на премиерот Заев за развој на нашата држава и за градење пријателства со соседите и во регионот. Оценето е ...

Read More »

Стерјовски освари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев

  Пратеникот од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција Васил Стерјовски, освари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. На средбата е изразена благодарност за поддршката на премиерот Заев и на Владата, на македонското национално малцинство во Албанија што резултира со повеќе придобивки коишто ...

Read More »

Заев на Ручи: Очекувам да се забрза отворањето на Македонскиот културен центар во Тирана

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Грамоз Ручи, претседател на Собранието на Република Албанија. Претседателот на албанскиот Парламент, Ручи, пренесе импресионираност од постигнувањата на Македонија во делот на политичката стабилност и интеграциите во НАТО и во ЕУ. Претседателот на Парламентот на Албанија ги оцени како искрени и пријателски односите помеѓу Македонија и Албанија ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија го прими министерот за Европа и надворешни работи на Албанија

Во пресрет на утрешната, официјална посета на Република Македонија, Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска го прими министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати. На средбата, на која присуствуваше и министерот за надорешни работи Никола Димитров, се разговараше за билатералните односи меѓу двете земји, како и за перспективите на натамошната соработка во области ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија освари средба со премиерот Зоран Заев

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Република Македонија, г. Никола Димитров. Информираме дека средбата траеше две минути. Во текот на денешниот ден претседателот Иванов ќе има обраќање до македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија. – стои во соопштението на Претседателот на Република ...

Read More »

Претседателот на Влада на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со Папата Франциск (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата Зорица Заева и на владината делегација во состав Оливер Спасовски, Заменик претседател во Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи, Роберт Алаѓозовски, министер за култура на Република Македонија, Виктор Димовски, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Дане Талески, советник за надворешна ...

Read More »

Премиерот Заев упати честитки по повод празникот Велигден

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот православен празник Воскресение Христово – Велигден! Во честитката до поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Г.Г. Стефан, премиерот Заев, меѓу другото, пишува дека „овој ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија освари средба со Претседателот на Европската Комисија на ЕУ (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска имаше средба со Претседателот на Европската Комисија на ЕУ, Жан-Клод Јункер, кој во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, престојуваше во посета на Република Македонија, како дел од нивната турнеја во регионот. На заедничката прес-конференција на Премиерот Зоран Заев и Претседателот на ЕК Жан-Клод ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија остварија средба со компании-членки на Германската стопанска комора во Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и советниците за економски прашања, денеска остварија средба со делегација на Германската стопанска комора во Албанија, предводена од претседателката Стефани Сиг. На средбата, со петнаесетина бизнис-претставници, членови на Комората, беше потенцирана цврстата определба на Владата на РМ да ја интензивира економската соработка со земјите од ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија на средба со Претседателот на С.Р. Германија (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со претседателот Франк-Волтер Штајнмаер. Премиерот Заев и претседателот Штајнмаер го оценија како исклучително позитивен и динамичен досегашниот развој на односите меѓу Република Македонија и С.Р. Германија, и заеднички се согласија дека овие релации ќе продолжат и понатаму, и дека ...

Read More »