Tag Archives: прослава

Македонците во Албанија го прославија Св.Јован Владимир (ВИДЕО)

  Во селото Шиjон, во Елбасан се прослави денот на Св.Јован Владимир, каде што пред векови се верува дека започнала православната вера во овие области. Така секоја година на 4 јуни православните верници од Албанија, Македонија, и Македонци од Албанија се собираат за да ја прослават оваа прослава во манастирот со името на светецот Св.Јован Бладимир. Светиот великомаченик Јован Владимир, ...

Read More »

Албанија ја прославува 105-годишнината од својата независност

Денеска Албанија ја одбележува 105-годишнината од прогласувањето на својата независност. Во Валона, градот каде што се одржа централната свеченост на која присуствуваа и претседателите на Албанија и Косово, Илир Мета и Хашим Тачи, премиерот на Албанија, Еди Рама, како и сите министри од кабинетите на владите на Албанија и Косово. Премиерот на Косово. Албанскиот премиер Еди Рама во својата празнична честитка ...

Read More »

Одбележан Денот на независноста на Македонија и 26 годишнината од осамстојувањето во Канaда

Во организација на Светскиот Македонски Конгрес – Канада и македонските цркви и организации од цела Канада, вчера на 16 септември 2017 година во храмот на Македонската Православна Црква “Свети Климент Охридски“ во Торонто, беше одбележан Денот на независноста на Македонија и 26 годишнината од осамстојувањето! Прославата беше одложена од 8 септември поради тоа што Македонската амбасада ја откажа организацијата на ...

Read More »

Прославен Илинден во легендарното Смилево

Со  положување  цвеќе на гробот на Даме Груев и другите споменични обележја во ова Смиево претставници од владата, политичките партии, градоначалникот на општина Демир Хисар, Армијата на Македонија им оддадоа чест на великаните  и потсетија дека  со гордост ги славиме и прославуваме нашето богато и славно минато, нашата култура и традиција. Прославата на Илинден во Смилево беше збогатена и со ...

Read More »