Tag Archives: словенија

Словенија: Мал автомобил исфрли цела цистерна од автопат (ВИДЕО)

Унгарски возач на камионот-цистерна загина во средата во Словенија откако автомобил Опел Корса со кој управувал 41-годишен Словенец при претекнување удри во камионот и буквално го исфрли од автопатот. Камионот после судирот со малата Корса ја проби заштитната ограда и од висина од 20 метри падна на патот под надвозникот. Несреќата се случила на љубљанската обиколница, пренесува словенски Klip.si. 41-годишниот ...

Read More »

Голема победа на Македонија над Словенија за старт на ЕП2018

  Машката сениорска репрезентација на Македонија во максимално неизвесен натпревар ја совлада третопласираната селекција на последното Светско Првенство, Словенија, за отворање на ЕП 2018 во Загреб. Избраниците на Раул Гонзалез знаеја како да го одржат силното темпо на игра во текот на целата средба, а во текот на првото полувреме успеаја да се вратат и од негатива од три гола ...

Read More »

Словенија: Борут Пахор победи на втор круг од претседателските избори

  Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат првичните нецелосни изборни резултати. Според досега преброените нешто над 50 проценти од гласачките ливчиња, Пахор освоил 53,64 проценти од гласовите, додека неговиот противкандидат, градоначалникот на Камник, Марјан Шарец добил 46,36 отсто гласови. Шарец ...

Read More »

Претседателот на Словенија Борут Пахор обезбеди втор мандат

Претседателот на Словенија Борут Пахор обезбеди втор петгодишен мандат на денешните претседателски избори, јавуваат словенечките медиуми, повикувајќи се на излезните анкети. Пахор освоил 56,2 проценти од гласовите, на второ место е градоначалникот на Камник, Марјан Шарец кој добил 22,5 проценти. На изборите учествуваа вкупно девет кандидати меѓу кои пет жени.

Read More »

Словенија европски првак во кошарка

Кошаркарите на Словенија ја освоија европската титула откако во финалето во Истанбул ја победија Србија со 93:85 (20:22; 36:25; 15:20 и 22:18). Ова за Словенија е прв медал на Европските првенства. Прв играч на финалето беше капитенот на „змајчеки“ Горан Драгиќ кој постигна 35 поени, а во последната минута поради грчеви беше надвор од теренот. Младиот Лука Дончиќ финалето го ...

Read More »

Претседателот Иванов: ЕУ да извлече поуки и да го промени пристапот кон Македонија

Членство на Република Македонија во НАТО, почеток на преговорите со Европската унија, продлабочување на соработката во сферата на безбедноста со цел стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на државите, се клучните пораки кои претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ги искажа на состанокот на лидерите на Брдо – Бриони процесот, што се одржува ...

Read More »