Tag Archives: средба

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на САД (ВИДЕО)

Денеска во „Вила Билјана“, во Охрид, Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија. „САД е нашиот стратешки ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, кој престојува во официјална дводневна посета на нашата земја. Посетата на црногорскиот претседател е воедно и прва официјална посета на странски претседател на Македонија во мандатот на претседателот Пендаровски. Во фокусот на ...

Read More »

Македонија: Се одржа 48 Семакедoнска средба во Трново

  На 2 август, на големиот национален и верски празник Илинден, во организација на Матицата на иселениците од Македонија, Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија во Битола, Светскиот Македонски Конгрес и Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОНво дворот на црквата “Успение на Пресвета Богородица“ на потпелистерското село Трново, битолско, се ...

Read More »

Работна средба на Македонската академија на науките и уметностите и Албанската академија на науките и уметностите во Охрид

  Македонската академија на науките и уметностите и Албанската академија на науките и уметностите, од напролет, ќе почнат да реализираат неколку значајни, заеднички, научно – истражувачки проекти, од кои два се издвојуваат како непосредни од аспект на интересите и потребите на граѓаните од двете земји. Првиот е поврзан со заштитата на културното наследство и биодиверзитетот на Охридското Езеро и природниот басен, ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Хан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, закочените европски интеграции и политичкиот дијалог во земјава. Претседателот Мицкоски изрази загриженост поради застојот во европските интеграции и недобивањето на датум за преговори. Мицкоски ја истакна и ...

Read More »

Средба Мета-Баша за политичката криза

  Лидерот на најголемата албанска опозициска Демократската партија, Љуљзим Баша денеска оствари средба со претседателот Илир Мета. Средбата меѓу Баша и Мета траеше 40 минути и доаѓа во време кога албанската политика е во длабока криза. Токму политичката криза, се дознава дека била главна тема на средбата Мета-Баша, кој пак веднаш по средбата остври средба со лидерите на политичките партии ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана имаше средба со ученици Македонци од Голо Брдо што учат во Охрид

  Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај имаше средба со ученици, етнички Македонци од Голо Брдо што учат во Охрид, со завршено основно образование, во Голо Брдо во се поголем број средното образованието го продолжуваат во Охрид. Некои тука продолжуваат и на факултет а други се запишуваат во Битола, Штип, Прилеп и Скопје. Учениците ги посети претседателот на Македонско ...

Read More »

Македонскиот амбасадор во Турција освари средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Македонскиот амбасадор во Анката – Турција, Звонко Муцунски вчера имал средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во седиштето на патријаршијата во Фанар. Сепак, во соопштението нема детали за што разговарале Муцунски и Вартоломеј, освен дека на средбата присуствувал и Митрополитот на Франција од Вселенската Патријаршија, Емануел. Вселенската патријаршија на 27 Март 2019 година ја посети амбасадорот на Република Македонија во Анкара, ...

Read More »

Завршуват административните работи за старт на работата на Културниот центар на Република Македонија во Тирана

Македонија и Албанија имаат многу бројни заеднички интереси кои се сериозен капитал за градење на долгорочни пријателски односи, со проекти кои се од посебен интерес за граѓаните на двете земји, истакнал премиерот Зоран Заев на денешната средба со вршителот на работите министер за Европа и надворешни работи на Албанија, Гент Цакај. Посакувајќи добредојде за делегацијата, на средбата Заев истакнал дека и ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Македонија Димитров освари средба со Цакај овластен министер за Европа и надворешни работи на Албанија

На покана  на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера и денес (26 и 27 февруари 2019г.), во работна посета на Република Македонија престојуваше Гент Цакај, овластен министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија. Министрите Димитров и Цакај на својата прва работна билатерална средба искажаа задоволство од развојот на односите и билатералната соработка меѓу Република  Македонија и Република ...

Read More »